Skutki wichury. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w Radiu Kraków: Jesteśmy w stałym kontakcie z samorządami
2022-01-31

Skutki wichury, która przeszła nad Małopolską, obecna sytuacja epidemiczna oraz budowa zbiorników retencyjnych na potoku Malinówka i rzece Serafa – to tematy porannej rozmowy w Radiu Kraków. Gościem redaktora Jacka Bańki był wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- W ciągu ostatniej doby w naszym województwie Straż Pożarna interweniowała ok. 650 razy. Najczęściej na terenie Krakowa, powiatu wadowickiego, Tarnowa i Nowego Sącza. Niż "Nadia" uszkodził dachy 87 gospodarstw domowych. Ok. 1000 pozostało dzisiaj rano bez prądu. Mieszkańcy, którzy oszacowali straty, powinni zgłosić się do gmin. Samorządy z kolei występują do Wojewody Małopolskiego o konkretne wsparcie. Od wczesnych godzin działa Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Jesteśmy w stałym kontakcie z samorządami. Przypominam, że ta pierwsza, tak zwana szybka pomoc, to środki w wysokości 6 tys. zł – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda zwrócił uwagę, że zagrożenie jeszcze nie minęło.

Chociaż prognozy wskazują na spokojniejszą pogodę, apeluję do kierowców o rozwagę i bezpieczny powrót do domów – dodał.


Audycja dotyczyła także obecnej sytuacji epidemicznej.

- Niestety dzisiejsze dane są wyższe niż te sprzed tygodnia. Na początku stycznia średnia tygodniowa nowych zakażeń wynosiła nieco ponad 1000. Dzisiaj mamy średnią tygodniową na poziomie ok. 3,5 tys. zakażeń dziennie. Szczęśliwie nowy wariant koronawirusa nie jest tak trudny. Mniej osób w ciężkim stanie trafia do szpitali. Co prawda 1,9 tys. łóżek covidowych jest zajętych, ale mamy prawie 1000 wolnych łóżek. Jesteśmy przygotowani. Do małopolskich instytucji, samorządów, parafii, ośrodków pomocy społecznej i OSP dostarczanych jest właśnie ponad 20 mln maseczek – przypomniał wojewoda.

- Spada liczba pacjentów pod respiratorami. Miesiąc temu mieliśmy ich w okolicach 200, w tej chwili jest ich ok. 150. Mamy ponad 120 wolnych respiratorów. To pokazuje, że stan pacjentów, którzy trafiają do szpitala, jest lepszy. Widzimy to także po zużyciu tlenu. Podkreślam jednak - najtrudniejsze dni są jeszcze przed nami. Jesteśmy na nie przygotowani – mówi wojewoda Łukasz Kmita.


Rozmowa dotyczyła także m.in. małopolskiego konserwatora zabytków oraz budowy zbiorników retencyjnych na potoku Malinówka i rzece Serafie.

 
Zachęcamy do odsłuchania całej audycji: https://www.radiokrakow.pl/audycje/ok-1000-gospodarstw-domowych-w-regionie-nie-ma-pradu

RadioKraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj