W Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbyło się Małopolskie Spotkanie Opłatkowe. Na zaproszenie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity i marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego do krakowskiej sali koncertowej przybyli znakomici goście, m.in. metropolita krakowski ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, małopolscy parlamentarzyści: posłanki Barbara Bartuś i Elżbieta Duda, posłowie Krzysztof Kozik i Stanisław Bukowiec, senator Wiktor Durlak, służby mundurowe i samorządowcy.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wspólnie z marszałkiem Witoldem Kozłowskim i arcybiskupem Markiem Jędraszewskim złożyli przybyłym gościom, ale i wszystkim mieszkańcom Małopolski życzenia bożonarodzeniowe.
– Łamiąc się dziś w symboliczny sposób tym białym chlebem, chcemy wyrazić swoją bliskość i pamięć, chcemy sobie nawzajem dobrze życzyć, chcemy powiedzieć drugiej osobie: dobrze, że jesteś; dziękuję Ci za wszelkie dobro. To właśnie teraz, jak w żadne inne dni w roku, doświadczamy, że opłatek nas jednoczy. Jest to piękny symbol przyjaźni i miłości, braterstwa i solidarności, serdeczności i życzliwości, a nieraz również przebaczenia i pojednania. Przyjmując go i trzymając z szacunkiem w swoich rękach, chciejmy się inspirować do tego, aby być – jak mówił św. Brat Albert – „dobrym jak chleb” – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
– To piękne, że jako jedna, wielka, Małopolska Wspólnota tak bardzo troszczymy się o obyczaje naszych ojców. To one przecież na wskroś przenikają ten wspaniały, bożonarodzeniowy czas. Nasze Spotkanie Opłatkowe, w którym mamy przyjemność dziś uczestniczyć, zdążyło się wpisać w świąteczne tradycje naszego regionu. Zostało ono zainicjowane tuż po przełomie ustrojowym, na początku lat 90. XX wieku przez ówczesnego wojewodę krakowskiego Tadeusza Piekarza. Gromadziło przedstawicieli władz województwa, gmin, miasteczek i miasta Krakowa. Do Urzędu Wojewódzkiego przybywał również kard. Franciszek Macharski. Dziękuję za pielęgnowanie tej tradycji kolejnym Metropolitom Krakowskim, w tym w sposób szczególny obecnemu dziś Księdzu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu. Dziękuję wszystkim Państwu za przybycie i za to, że chcecie się nawzajem podzielić miłym słowem i życzliwym spojrzeniem – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.
– Cieszę się, że z zachowaniem wszystkich wskazań sanitarnych możemy spotkać się dzisiaj, żeby przekazać sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Za nami kolejny rok, kiedy wraz z całym światem zmagaliśmy się z epidemią koronawirusa i jej wszelkimi skutkami. Te miesiące przyniosły wiele smutnych i dramatycznych chwil, ale jednocześnie były czasem, kiedy obserwowaliśmy i doświadczaliśmy tak wiele aktów heroizmu i poświęcenia, otwartości na innych, życzliwości, solidarności i gotowości do niesienia pomocy. (…) Za kilka dni towarzyszyć nam będzie nadzieja, jaką niesie wieczór wigilijny i przeżywać będziemy radość dnia Bożego Narodzenia. Na te szczególne chwile w roku pragnę wszystkim Państwu i wszystkim Małopolan życzyć, aby te ciepłe, umacniające nam uczucia towarzyszyły nam jak najdłużej – mówi marszałek Witold Kozłowski.
– Kiedy dzisiaj gromadzimy się w tak szczególnym momencie, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, myślimy o tych nieznanych nam z imienia i nazwiska ludziach dobrej woli, dzięki którym możemy tutaj, w poczuciu bezpieczeństwa i pokoju, przebywać. Myślę o wszystkich funkcjonariuszach rozmaitych służb, którzy stoją na straży bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Myślę też o ludziach dobrej woli, w większości nieznanych nam z imienia i nazwiska, którzy dzisiaj pochylają się nad chorymi w szpitalach i domach, zwłaszcza nad tymi, których dotknęła pandemia koronawirusa. Myślę o tych wszystkich, którzy pamiętają i modlą się za nas, chociaż nieraz przebywają daleko, a jednocześnie blisko serca. Wielu jest takich ludzi dobrej woli wobec nas. Stąd te życzenia – aby nie zabrakło wokół nas takich ludzi. Ludzi, którzy są gotowi dzięki swojej wrażliwości, otwartości serca, życzliwości nieść pomoc, dawać poczucie bezpieczeństwa, rezygnować ze swojego czasu, ze swoich przywilejów po to, żeby innym było w tym czasie dobrze – mówi arcybiskup Marek Jędraszewski.
Po uroczystych przemówieniach odbył się występ artystyczny w wykonaniu chóru i orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Wspólnie odśpiewano kolędy, takie jak „Gdy się Chrystus rodzi”, „W żłobie leży” i „Cicha noc”.
Następnie harcerze z Chorągwi Krakowskiej ZHP przekazali wojewodzie, marszałkowi oraz arcybiskupowi Betlejemskie Światełko Pokoju. W tym roku sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju towarzyszy hasło „Światło Nadziei”.
Na zakończenie spotkania arcybiskup Marek Jędraszewski pobłogosławił opłatki i wszystkich zgromadzonych.