To wyjątkowa sztafeta – sztafeta światła i pokoju. Sztafeta, która przekracza granice i daje poczucie – tak nieocenionej – wspólnoty. Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Małopolski. Z rąk harcerzy odebrał je m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W tym roku sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju towarzyszy hasło „Światło Nadziei”.
Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju rozpoczął apel na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. Podczas apelu wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył harcerzom odznaczenia państwowe. Następnie w Katedrze Wawelskiej została odprawiona msza święta, po której harcerze z Chorągwi Krakowskiej ZHP przekazali Betlejemskie Światło Pokoju władzom Małopolski i Krakowa. W tym roku tej wyjątkowej sztafecie towarzyszy hasło „Światło Nadziei”.
- Do Małopolan trafia po raz kolejny Betlejemskie Światło Pokoju. Światło, które przypomina nam o przyjściu Jezusa na świat. Niech to Światło rozbłyśnie nie tylko na naszych stołach, ale przede wszystkim w naszych sercach i niech napełni je Nadzieję, którą tak bardzo nam potrzeba – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
***
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie drogą lotniczą jest ono transportowane do Wiednia. Tam ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
Źródło: https://swiatlo.zhp.pl/