Zapal Światło Wolności i pamiętaj. 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
2021-12-10

- Przywołujemy tamte wydarzenia, bo to nasz obowiązek. Nasze myśli kierują się ku ofiarom stanu wojennego. Niech po raz kolejny zapłonie dla nich Światło Wolności. Zachęcam do przyłączenia się do tej akcji i zapalenia świecy – tak jak czynili to Polacy i mieszkańcy Wolnego Świata na początku lat osiemdziesiątych. Wtedy był to wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami. Dziś niech będzie to znak naszej pamięci o tych wszystkich, którzy płacili wysoką cenę za dążenia do wolności. Świeca o godz. 19.30 zostanie zapalona także w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Krakowskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczną się 13 grudnia 2021 r. o godzinie 10.00 na Małym Rynku. To tam wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał i zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” Tomasz Zaborowski otworzą wystawę „Stan wojenny w SB-ckim albumie”.

Także na Małym Rynku będzie można zobaczyć rekonstrukcję historyczną oddającą realia stanu wojennego. Uruchomiony zostanie też punkt edukacyjny z materiałami o stanie wojennym i PRL. Będziemy również rozdawać świece, aby jak najwięcej osób włączyło się do akcji „Zapal Światło Wolności”.

O godzinie 10.15 rozpocznie się gra miejska „Orła WRON-a nie pokona” dla uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8) i ponadpodstawowych.

Natomiast od godziny 16.00 zapraszamy na Wzgórze Wawelskie. Na jego murach wyświetlimy mapping „13 grudnia 1981. Pamiętamy”. Projekcja potrwa do godz. 20.00, zaś o 16.30 w katedrze wawelskiej zostanie odprawiona msza święta.

Uroczystości odbędą się również na placu Ojca Adama Studzińskiego. Tam o godz. 17.30 zostaną wygłoszone przemówienia oraz nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Krzyżu Katyńskim.

Organizatorem uroczystości jest wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał i zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” Tomasz Zaborowski.

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj