Należy do najwybitniejszych artystów polskiego modernizmu. Dramatopisarz, poeta, malarz, grafik, reformator teatru, projektant wnętrz… „Czwarty wieszcz narodowy” związany był ze stolicą Małopolski, gdzie studiował i tworzył. Dzieła Stanisława Wyspiańskiego, bo o nim mowa, można podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Dzisiaj odbyło się oficjalne otwarcie oddziału poświęconego wyłącznie temu artyście.
Utworzenie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Honorowym patronatem objął je m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
– Muzeum Stanisława Wyspiańskiego ma w końcu stałą siedzibę. Od dzisiaj, 114 lat po śmierci tego wielkiego artysty, największą i najcenniejszą kolekcję jego prac możemy podziwiać tutaj, blisko Plant, kościoła Franciszkanów, Wawelu i Wisły. Ta wszechstronna kolekcja portretów, pejzaży, witraży oraz dzieł literackich to część naszej tożsamości narodowej, którą musimy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Muzeum Narodowe w Krakowie udostępnia zwiedzającym także prywatne księgozbiory Wyspiańskiego, jego rękopisy, fotografie i osobiste pamiątki. Wszystkich Mieszkańców naszego województwa, miłośników sztuki oraz turystów zachęcam do przyjścia tutaj i odbycia niesamowitej podróży w czasie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Muzeum biograficzne Stanisława Wyspiańskiego znajduje się przy placu Sikorskiego w budynku Starego Spichlerza. Ponowne udostępnienie wystawy to powrót po spektakularnym sukcesie wystawy sprzed kilku lat (w 2018 roku obejrzało ją prawie 200 tys. osób) i powrót po długiej przerwie od zamknięcia Muzeum w poprzedniej siedzibie – w kamienicy Szołayskich przy placu Szczepańskim (oddział działał tam w latach 2004-2012, a jeszcze wcześniej przy ul. Kanoniczej – w latach 1983-2002).