W Zamku Królewskim na Wawelu została otwarta wystawa, która stanowi szeroką panoramę twórczości artystycznej czasów Pietera Bruegla i Pietera Paula Rubensa. Obrazy pochodzą ze zbiorów wawelskiego muzeum i Muzeum Narodowego w Gdańsku. W uroczystym otwarciu wystawy wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz II wicewojewoda Ryszard Pagacz.
Malarstwo Niderlandów XVI i pierwszej połowy XVII wieku to „nie tylko Bruegel i Rubens”. To również wielu artystów, którzy zaspokajali popyt na dobra luksusowe bogacącego się mieszczaństwa.
Na wystawie można zobaczyć obrazy, które znajdowały się w rezydencjach władców, ale także we wnętrzach domów zamożnych antwerpskich mieszczan. Oprócz dzieł wysokiej klasy są też obrazy nieco skromniejsze – malowane w licznych warsztatach, w których powstawały warianty czy repliki kompozycji znanych malarzy.
Ich tematyka jest bardzo różnorodna – od scen religijnych po mitologiczne i rodzajowe, inspirowane zarówno sztuką renesansowej Italii, jak też nawiązujące do rodzimej, miejscowej tradycji, a także do twórczości wielkich mistrzów niderlandzkich XV wieku.
Wystawa potrwa do 27 lutego 2022 r. Ekspozycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: MKiDN