Panteon sportu to opowieść o biało-czerwonej sztafecie biegnącej nieprzerwanie od stu lat. Dzieje tej sztafety oraz historie zasłużonych polskich sportowców przypomina wystawa otwarta dzisiaj w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę oraz prezesa Zarządu Instytutu Łukasiewicza Macieja Zdziarskiego.
Na wystawie przypomniano losy sportowców, którzy przed i po II wojnie światowej byli ikonami swoich dyscyplin: lekkoatletyki, sportów drużynowych, zimowych i wodnych, jeździectwa, kolarstwa, boksu czy szermierki. Nie brakuje akcentów małopolskich – jednym z bohaterów wystawy jest legenda krakowskiej piłki nożnej Henryk Reyman.
- Po odzyskaniu niepodległości walczyli o granice i w wojnie polsko-bolszewickiej. Ginęli w wojnie obronnej 1939 roku, katyńskim lesie, w Powstaniu Warszawskim, niemieckich więzieniach i obozach. Choć sport był ich życiem, największą wartością pozostała niepodległa Polska. Otwieramy dziś wystawę sław polskiego sportu, którzy zapisali karty naszej historii. Dziś sportowcy uczą szacunku do narodowych barw, dają lekcje patriotyzmu i niezmiennie dostarczają kibicom powodów do dumy – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- To zaszczyt prezentować przed Państwem tę wystawę. Jest to wystawa szczególna. Opowiada o zaangażowaniu sportowców, o walce o niepodległość Polski, ale także o współczesności. Z tym samym wzruszeniem, uwagą i radością dziś sportowcy doświadczają tego, czego my wszyscy, jako wspólnota, doświadczamy, kiedy nasi zawodnicy stają na podium, kiedy słyszymy hymn Polski - mówi prezes Maciej Zdziarski.
„Panteon sportu” to 15 plansz przybliżających sylwetki zasłużonych mistrzów aren, boisk, torów i stadionów. Janusz Kusociński, Halina Konopacka, Adam Małysz i Anita Włodarczyk – to tylko niektórzy bohaterowie wystawy.
Wystawę współfinansowaną ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki zorganizowała Fundacja Instytut Łukasiewicza. Partnerem projektu jest KGHM.
Wystawę będzie można obejrzeć w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie do 3 grudnia 2021 r.
Więcej na temat wystawy można znaleźć na stronie internetowej: http://panteonsportu.pl/