- Cały czas rozwijamy bazę łóżek dla pacjentów z COVID-19. Dziękuję za pełną mobilizację ze strony szpitali. Zrealizowaliśmy sześć etapów „Strategii przeciwdziałania epidemii COVID-19 w województwie małopolskim”, teraz wdrażamy kolejne działania. Być może będziemy musieli powielić scenariusz, który realizowaliśmy podczas trzeciej fali epidemii i zwiększać bazę łóżek „covidowych” nawet do poziomu, który został rozwinięty wiosną. To był ogromny wysiłek wszystkich zaangażowanych szpitali. Każdy z nas może wesprzeć te działania – szczepiąc się i przestrzegając zasad sanitarnych. Od postawy każdego z nas zależy to, co wydarzy się dalej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Epidemia coraz bardziej przyspiesza
W ubiegłym tygodniu dzienna liczba zakażeń wzrosła do poziomu ponad 2000. 25 listopada odnotowaliśmy nawet 2332 nowo potwierdzonych przypadków. W niedzielę 28 listopada było ich 1736.
Pod względem liczby nowych przypadków Małopolska w ostatnich dniach zajmowała najczęściej miejsce w pierwszej piątce województw. Najwięcej nowych zakażeń dotyczy Krakowa (25 listopada - 717). Zakażenia w stolicy województwa, powiatach krakowskim i wielickim łącznie stanowią nawet blisko 50% wszystkich nowo potwierdzanych danego dnia zakażeń. Pod koniec października dzienna liczba nowych przypadków była pięciokrotnie mniejsza niż teraz.
Wzrost liczby nowych przypadków przekłada się na wzrost liczby zajętych łóżek „covidowych”, a także oczywiście łóżek respiratorowych. W ciągu tygodnia – pomiędzy ostatnimi niedzielami – ta liczba zwiększyła się o 519, jeśli chodzi o zajęte łóżka i o 54 jeśli chodzi o zajęte respiratory. W ciągu miesiąca liczby te wzrosły niemal sześciokrotnie: liczba pacjentów jest większa o 1564, zaś zajętych respiratorów o 154.
Dziś liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 wynosi 1994, w tym 184 wymagają terapii z wykorzystaniem respiratora.
Systematyczna i rozważna rozbudowa bazy łóżek „covidowych”
- Metoda „suwaka” – cały czas w oparciu o nią rozbudowujemy bazę łóżek „covidowych”. Potrzeby rosną, więc w uzgodnieniu z dyrektorami szpitali stopniowo zwiększamy liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. W ciągu ostatniego tygodnia – pomiędzy niedzielą 21.11. a niedzielą 28.11. – liczba udostępnionych przez szpitale łóżek zwiększyła się o 519, w tym o 54 łóżka respiratorowe. W ciągu miesiąca ta baza poszerzyła się o 1676 łóżek, w tym 149 respiratorowych. To pokazuje, jak intensywny był ostatni tydzień, jak ciężko wszyscy pracowaliśmy – mówi wojewoda.
Około środy 24.11. osiągnęliśmy poziom 2,3 tys. łóżek – czyli maksymalny poziom VI etapu Strategii przeciwdziałania epidemii COVID-19 w województwie małopolskim. W połowie tego tygodnia powinno być ok. 2,7 tys. łóżek „covidowych”. W ciągu tygodnia liczba łóżek „covidowych” zwiększy się zatem o ok. 400. Ostatnio wydane przez wojewodę decyzje zwiększają liczbę łóżek „covidowych” na początku tygodnia o ok. 200.
- Te zwiększenia odbywają się niemal każdego dnia. Czuwamy. Dziękuję wszystkim, którzy tak bardzo się angażują, aby bezpiecznie prowadzić Małopolskę przez epidemię – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Wszystkich łóżek w małopolskich szpitalach jest ok. 13 tys., czyli aktualnie łóżka „covidowe” stanowią ok. 19%. Z uwzględnieniem wyłączeń obszarów najbardziej newralgicznych (takich jak neorochirurgii, neonatologii, pediatrii, onkologii, terapii udarów itp.) – stopniowo osiągamy poziom 25%, czyli jedna czwarta wszystkich łóżek w małopolskich szpitalach jest przeznaczona dla pacjentów z COVID-19.
- Kolejne działania zakładają dalsze zwiększenia w oparciu o scenariusze realizowane przez szpitale w szczególności podczas III fali epidemii. Nie będzie to łatwe, ale musimy kontynuować działania. To mechanizmy i zasady, które szpitale już kiedyś wdrożyły, jest to zatem poziom możliwy do osiągnięcia. To swego rodzaju „przedeptane ścieżki”, którymi znów – etapami – będziemy podążać. Do poziomu, który wówczas, podczas III fali osiągnęliśmy, brakuje aktualnie kilkuset łóżek. Zdaję sobie sprawę z tego, że to ogromny wysiłek dla szpitali, bo oznacza przeznaczenie dla pacjentów „covidowych” nawet 35% wszystkich łóżek. Dla przypomnienia – u szczytu II fali było 3,7 tys. łóżek „covidowych”, a plan zakładał uruchomienie 4,2 tys. łóżek, z uwzględnieniem szpitali tymczasowych. Jesteśmy zmuszeni podejmować te niełatwe decyzje. Z pewnością byłoby łatwiej, gdyby więcej osób się zaszczepiło. Wiemy, że niestety większość osób w najcięższym stanie z COVID-19 to niezaszczepieni. Nie musielibyśmy podejmować tych decyzji, gdyby więcej osób wybrało zdrowy rozsądek i sięgnęło po szczepionkę – tłumaczy wojewoda Łukasz Kmita.
- Przypominam jednocześnie, że rozbudowa bazy łózek „covidowych” to niemal – chciałoby się powiedzieć – praca na żywym organizmie. W szczególności jeśli chodzi o łóżka respiratorowe. Nie jest naszym celem tworzenie rezerw ponad miarę. Tworzymy je wyłącznie w oparciu o bieżące potrzeby. Respiratory są potrzebne nie tylko pacjentom z COVID-19, ale też tym czekającym na zabiegi planowe czy potrzebującym pomocy po udarach albo nagłych wypadkach. Dlatego zaznaczam, że liczba udostępnionych dla pacjentów „covidowych” łóżek respiratorowych będzie odpowiadała bieżącym potrzebom. Dzięki temu będziemy mogli w jak najszerszym stopniu zachować równowagę pomiędzy świadczeniami „covidowymi” a „niecowidowymi” – podkreśla wojewoda Łukasz Kmita.
Ostatnio wydane decyzje
Ostatnio wydane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę decyzje dotyczą poszerzenia bazy łózek w następujących szpitalach:
- Szpital im. Chałubińskiego w Zakopanem – zwiększenie o 6 łóżek respiratorowych – od 1.12.2021 r.
- Szpital Uniwersytecki – zwiększenie o 32 łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 8 łóżek respiratorowych – od 29.11.2021 r.
- Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II – zwiększenie o 17 łóżek dla pacjentów dorosłych z potwierdzonym zakażeniem i 6 łóżek respiratorowych – od 29.11.2021 r. oraz zwiększenie o 18 łóżek dla pacjentów dorosłych z potwierdzonym zakażeniem i 6 łóżek dla dzieci potwierdzonych – od 6.12.2021 r.
- Szpital w Suchej Beskidzkiej – zwiększenie o 6 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 1 łózko respiratorowe – od 2.12.2021 r. oraz zwiększenie o 12 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 1 łózko respiratorowe – od 9.12.2021 r.
- Szpital w Brzesku – zwiększenie o 13 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i dwa łóżka respiratorowe – od 27.11.2021 r.
- Szpital im. Szczeklika w Tarnowie – zwiększenie o 5 łóżek dla dzieci oraz młodzieży z potwierdzonym zakażeniem – od 29.11.2021 r., zwiększenie o 5 łóżek dla pacjentów dorosłych z potwierdzonym zakażeniem – od 30.11.2021 r., zwiększenie o 3 łóżka dla dzieci oraz młodzieży z potwierdzonym zakażeniem – od 6.12.2021 r., zwiększenie o 5 łóżek dla pacjentów dorosłych z potwierdzonym zakażeniem – od 7.12.2021 r.
- Szpital Miejski w Rabce-Zdroju – zwiększenie o 26 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem (przejście z I na II poziom zabezpieczenia) – od 6.12.2021 r.
Od 29.11. – w oparciu o jeszcze wcześniejsze decyzje – nastąpią zmiany także w odniesieniu do wskazanych placówek:
- Szpital w Myślenicach – zwiększenie o 12 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem
- Szpital im. Św. Łukasza w Tarnowie – zwiększenie o 20 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 4 łóżka respiratorowe
- Szpital w Miechowie – zwiększenie o 6 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 2 łóżka respiratorowe
- Szpital im. L. Rydygiera w Krakowie – zwiększenie o 22 łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem
- Szpital im. Narutowicza w Krakowie – zwiększenie o 10 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem
- Szpital w Nowym Targu – zwiększenie o 8 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 2 łóżka respiratorowe
- Szpital w Gorlicach – zwiększenie o 30 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 6 łóżek respiratorowych
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita był dzisiaj gościem w Radio Kraków. Jednym z tematów porannej rozmowy była aktualna sytuacja epidemiczna oraz rozbudowa bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19.
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy