- Tylko w ciągu tygodnia – pomiędzy 14 a 21 listopada – liczba pacjentów z COVID-19 w małopolskich szpitalach zwiększyła się o prawie 330. W tym czasie baza łóżek „covidowych” wzrosła o 521. O 52 zwiększyła się też zajętość respiratorów, ale w ciągu tygodnia liczba udostępnionych respiratorów wzrosła o 73. Staramy się być cały czas o dwa kroki przed epidemią, choć nie jest to łatwe, bo jej siła narasta. W ciągu miesiąca dzienna liczba nowych przypadków wzrosła ośmiokrotnie. Dlatego cały czas monitorujemy sytuację i trzymamy rękę na pulsie. Wydałem kolejne decyzje dalej poszerzające bazę łóżek „covidowych”. Łącznie będzie ich więcej do ok. pierwszej połowy tego tygodnia o blisko 380. Według danych z dziś szpitale udostępniają już ok. 2,2 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19 – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Prawie 380 kolejnych łóżek dla pacjentów z COVID-19
Na mocy wydanych przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę decyzji w kilkunastu szpitalach w Małopolsce zwiększy się liczba łóżek „covidowych” łącznie o ok. 380:
- Szpital w Krynicy-Zdroju – zwiększenie o 10 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem,
- Szpital w Proszowicach – zwiększenie o 15 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem,
- Szpital w Suchej Beskidzkiej – zwiększenie o 11 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem,
- Szpital w Nowym Sączu – zwiększenie o 23 łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem,
- Szpital w Limanowej – zwiększenie o 21 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem,
- Szpital MSWiA w Krakowie – zwiększenie o 3 łóżka respiratorowe,
- Szpital w Miechowie – zwiększenie o 6 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem,
- Szpital w Chrzanowie – zwiększenie o 35 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem,
- Szpital w Myślenicach – zwiększenie o 32 łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 3 respiratorowe,
- Szpital im. Żeromskiego w Krakowie – zwiększenie o 25 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem (dorosłych),
- Szpital im. Dietla w Krakowie – zwiększenie o 7 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem,
- Szpital w Oświęcimiu – zwiększenie o 2 łóżka dla dzieci z potwierdzonym zakażeniem, zwiększenie o 43 łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 4 łóżka respiratorowe,
- Szpital im. Szczeklika w Tarnowie – zwiększenie o 3 łóżka dla dzieci potwierdzonych i 5 łóżek dla dorosłych potwierdzonych,
- Szpital w Brzesku – zwiększenie o 22 łóżka dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 3 respiratorowe,
- Szpital w Nowym Targu – zwiększenie o 40 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 4 respiratorowe,
- Szpital w Gorlicach – zwiększenie o 28 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem i 4 respiratorowe,
- Szpital im. Narutowicza w Krakowie – zwiększenie o 30 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem.
W ciągu ostatniego miesiąca – pomiędzy 21 października a 21 listopada – liczba łóżek udostępnionych przez szpitale zwiększyła się już o ponad 1234 (z 665 do 1899).
- To ogromne zaangażowanie i ogromny wysiłek małopolskiej służby zdrowia. Bardzo za nie dziękuję. Małopolski system opieki „covidowej” współtworzy już ponad 30 szpitali – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Szpital w Bochni
Wśród szpitali, w których już znacząco zwiększyła się liczba łóżek „covidowych”, jest Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni – Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej. Zgodnie z ustaleniami ze Szpitalem, w najbliższym czasie – od 4 grudnia – dla pacjentów „covidowych” na II poziomie zabezpieczenia będzie tam 140 łóżek. Od ubiegłego tygodnia ich liczba została zwiększona najpierw z 21 na 31, a następnie z 31 na 90. Etapem pośrednim będzie jeszcze zwiększenie z poziomu 90 na 115, który będzie wdrożony 27 listopada.
Podobnie jak Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej, będzie to zatem placówka niemal w całości, z wyłączeniem takich oddziałów jak pediatryczny czy neonatologiczny, opiekująca się pacjentami „covidowymi”.