Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – miejsce ważne i symboliczne. To tam – w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości – na zaproszenie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity oraz marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego spotkali się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, administracji rządowej i samorządowej, służb, inspekcji, straży, świata nauki oraz szeregu instytucji, które na co dzień wykonują zadania państwa.
- Dzisiejsze święto to doskonała okazja do podziękowania wszystkim Państwu za silne zaangażowanie w służbie Rzeczypospolitej. Słowa wdzięczności należą się za każde działanie, dzięki któremu nasze państwo tak wspaniale się rozwija. Razem jesteśmy silniejsi. Dziękuję za owocną współpracę na rzecz dobra wspólnego, na rzecz wspólnego celu, jakim jest pomyślność Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Spotkanie uświetnił występ solistów Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, którzy przypomnieli najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne. Jedna z nich przywołała słowa wygłoszone przez św. Jana Pawła II podczas trzeciej pielgrzymki do Polski. O ziemio polska! Ziemio trudna i doświadczona! Ziemio piękna! Ziemio moja! Bądź pozdrowiona… – mówił wtedy papież. Narodowe Święto Niepodległości kieruje naszą uwagę także w stronę tych najtrudniejszych momentów polskiej historii. Momentów, które ukształtowały naszą tożsamość narodową.
- Wyrazem troski o narodową pamięć jest nasze dzisiejsze wspólne celebrowanie doniosłych wydarzeń sprzed 103 lat. Powrót Polski na mapę Europy w 1918 roku to było wielkie osiągnięcie naszych Przodków, którzy – wbrew przeciwnościom – nosili w swoim sercu pragnienie wolności, niezależności i niepodległości. Pamięć o wielkim dziele roku 1918 jest zobowiązaniem dla nas wszystkich. Jak powiedział Marszałek Józef Piłsudski, „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.