Dla Niepodległej
2021-11-09

– Narodowe Święto Niepodległości – wyjątkowy dla Polaków dzień. 11 listopada w szczególności przypominamy o naszych Rodakach, którzy swą postawą dali wyraz idei, że Ojczyzna to powinność, Ojczyzna to odpowiedzialność. Szczególnie teraz, gdy siła czwartej fali epidemii narasta, trzeba to mocno akcentować. Szczepiąc się, przestrzegając zasad sanitarnych – działamy w imię dobra wspólnego. Chcemy przypomnieć, że na każdym z nas spoczywa odpowiedzialność za aktualną sytuację. Dlatego tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Małopolsce połączone będą z akcją „Szczepimy się dla Niepodległej” – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, ich główny organizator.

Plan uroczystości oraz założenia akcji wojewoda przedstawił dziś na briefingu prasowym. W briefingu uczestniczyli również dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie dr n. med. Michał Zabojszcz oraz Ryszard Kozik z Kancelarii Dyrektora Muzeum Krakowa. Briefing odbył się przed krakowskim Barbakanem. To właśnie tam zlokalizowany będzie jeden z tymczasowych punktów szczepień uruchamianych w ramach akcji „Szczepimy się dla Niepodległej”.

Niepodległa jest w nas

Tegoroczne krakowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się od złożenia kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Następnie o godzinie 10.00 w Katedrze Wawelskiej zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po niej na Wzgórzu Wawelskim rozdawać będziemy flagi państwowe. Kolejnym punktem będzie złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim, na pl. Ojca Adama Studzińskiego.

Dalej uroczystości przeniosą się na plac Jana Matejki. Ich główna część, z udziałem Wojska Polskiego, rozpocznie się w samo południe od odegrania hymnu państwowego. Następnie wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczy odznaczenia państwowe i akty nadania obywatelstwa polskiego oraz wygłosi przemówienie. Uroczystości zakończy złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada wzdłuż ulicy Basztowej.

Uroczystościom będzie towarzyszył pokaz pojazdów służb mundurowych, który potrwa od godziny 11.00 do 15.00, zaś o godzinie 13.30 rozpocznie się poczęstunek grochówką wojskową (przy ul. Basztowej, na wysokości Barbakanu).

– Warto przypomnieć prawdę, która doprowadziła do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Nasi przodkowie, choć pozbawieni własnego państwa, nosili ją w sobie. Bo Niepodległa jest w nas, w naszych sercach i umysłach – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Narodowe Święto Niepodległości 2020

Ubiegłoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości przebiegały w atmosferze szczególnej mobilizacji w walce z pandemią. Codzienne raporty epidemiczne nie pozostawiały złudzeń. 11 listopada 2020 roku w małopolskich szpitalach przebywało 3536 pacjentów, a 333 wymagało użycia respiratorów. Baza łóżek „covidowych” została rozwinięta do poziomu 2438, w tym 268 respiratorowych. Dane epidemiczne zatrważały. Raport z tego dnia potwierdził zakażenie u 2950 osób.

To właśnie w okolicach Narodowego Święta Niepodległości padł swoisty rekord, jeśli chodzi o liczbę zakażeń w domach pomocy społecznej: 12 listopada 2020 r. zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 było aż 1051 podopiecznych tych placówek, a 9 listopada – 594 pracowników DPS-ów. Był to dodatkowo trudny czas, gdyż perspektywa wynalezienia szczepionki przeciwko COVID-19 wydawała się nader odległa.

Szczepimy się dla Niepodległej!

Teraz jesteśmy w innym momencie. Liczba zakażeń i hospitalizacji jest znacząco mniejsza, ale obserwujemy coraz bardziej narastającą dynamikę. 1 listopada 2021 r. mieliśmy 272 nowe zakażenia; tydzień później – 8 listopada – już 494. Liczba osób hospitalizowanych wzrosła w tym okresie z 463 do 748, a zajętych respiratorów z 42 do 57.

Według dzisiejszych raportów liczba nowych przypadków wyniosła 1011, w tym ponad 50% stanowiły zakażenia wśród mieszkańców Krakowa oraz powiatów krakowskiego i wielickiego. Łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19 jest 837, czyli o prawie 90 więcej niż wczoraj.

Na szczęście na tym etapie dysponujemy skuteczną obroną przeciw COVID-19. Wynalezienie szczepionki dało nadzieję, światełko w tunelu. Nie wszyscy jednak skorzystali z tej możliwości. W naszym województwie osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 stanowią 44,38% mieszkańców. Poziom wszczepialności jest bardzo różny: od 65,4% w Krakowie do 22,3% w gminie Czarny Dunajec.

– Systematycznie pracujemy wraz z dyrektorami małopolskich szpitali nad rozwijaniem bazy łóżek „covidowych”. Ale każdy może dołożyć swoją cegiełkę do tego, aby walka z COVID-19 była skuteczniejsza. Po raz kolejny przygotowałem akcję umożliwiającą łatwe skorzystanie ze szczepień przeciwko COVID-19. Odbędzie się ona 11 listopada 2021 r. Punkty szczepień zostaną uruchomione w 13 lokalizacjach – przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Dlatego też projekt nosi nazwę „Szczepimy się dla Niepodległej”. Świadoma decyzja o zaszczepieniu się – w kontekście tak ważnego dla Polaków Święta – nabiera szczególnego wymiaru. Chcemy przypominać, że na każdym z nas spoczywa cząstka odpowiedzialności za to, co wydarzy się dalej. Odpowiedzialności za siebie, za najbliższych, za otoczenie, w którym funkcjonujemy – zaznacza wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Sto pierwszych zaszczepionych w tym dniu – w każdym punkcie – otrzyma biało-czerwoną flagę.

Zapraszamy osoby, które chcą przyjąć zarówno pierwszą, drugą, jak i trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Dostępna będzie także szczepionka jednodawkowa Johnson&Johnson.

Zaszczep się w Barbakanie!

Jeden z tymczasowych punktów szczepień przeciwko COVID-19 zlokalizowany będzie w krakowskim Barbakanie – nieopodal zatem placu Matejki, gdzie odbędą się wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Do mapy mobilnych punktów szczepień – po podwawelskiej barce czy Pustyni Błędowskiej – dołączy więc kolejne symboliczne miejsce.

Punkt w Barbakanie – podobnie jak pozostałe uruchomione w ramach akcji „Szczepimy się dla Niepodległej” – będzie działał w godzinach 10-16.00.

Z inicjatywy Szpitala MSWiA – operatora medycznego prowadzącego szczepienia w Barbakanie – w tym punkcie osoby uprawnione będą mogły skorzystać także z darmowej szczepionki przeciw grypie.

– Jesteśmy przygotowani do tego, aby zaszczepić przeciwko koronawirusowi każdą chętną osobę – pierwszą, drugą lub trzecią dawką. Dodatkowo zapraszamy również wszystkie osoby uprawnione do bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Te dwie szczepionki można bezpiecznie przyjąć w jednym momencie. Pamiętając o tym, że walczymy z COVID-19, pamiętajmy również o tym, że grypa zaczyna być coraz poważniejszym problemem – tłumaczy dyrektor Szpitala MSWiA dr n. med. Michał Zabojszcz.

Osoby, które 11 listopada zaszczepią się w Barbakanie, będą mogły bezpłatnie zwiedzić pokonkursową wystawę najpiękniejszych szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory. 

– Dziękujemy Panu Wojewodzie za zaproszenie Muzeum Krakowa do udziału w akcji. Cieszymy się, że w ten sposób możemy dorzucić własną cegiełkę do walki z pandemią. Od jej początku nasze Muzeum wspiera wszelkie działania zmierzające do opanowania rozprzestrzeniania się wirusa – mówi Ryszard Kozik z Kancelarii Dyrektora Muzeum Krakowa.

– Dziękuję zarówno Muzeum Krakowa, jak i Szpitalowi MSWiA za przyłączenie się do tej akcji i bardzo pozytywy odzew. To niezwykle istotne, abyśmy wspólnie podejmowali działania służące temu, aby zaszczepiło się jak najwięcej osób – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

plakat Polska Press popr - 8.11.202120211109 Barbakan konferencja 20211109 Barbakan konferencja 20211109 Barbakan konferencja 20211109 Barbakan konferencja 20211109 Barbakan konferencja plakat dla Niepodległejplakat Barbakan
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj