– Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla przemocy, jakiej doświadczyli znakomici krakowscy uczeni osiemdziesiąt dwa lata temu. Nie znajdujemy wytłumaczenia dla hitlerowskiego planu zniszczenia naszej narodowej tożsamości, poczucia przynależności i patriotycznej spójności. Tym mocniej stajemy dzisiaj w hołdzie dla polskich profesorów, naukowców i wykładowców, którzy wykazali się niezłomnym charakterem i odwagą. Cześć Ich pamięci! – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który uczestniczył w obchodach 82. rocznicy Sonderaktion Krakau.
Masowe aresztowania pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych uczelni Krakowa były tragicznym momentem w dziejach Krakowa. Zwabieni podstępem do sali nr 56 Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego zostali pojmani, a następnie wywiezieni do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Był to element szerzej zakrojonych działań mających na celu zniszczenie polskiej inteligencji.
Tradycyjnie w miejscach pamięci o wydarzeniach z 6 listopada 1939 r. złożono kwiaty i zapalono znicze. Obchodzony dziś Akademicki Dzień Pamięci przypomina też o wszystkich ludziach nauki, którzy stali się ofiarami hitlerowskich represji.
Źródło historyczne: https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/kultura/70572,Ofiary-Sonderaktion-Krakau.html