„Jesteśmy ludźmi wolnymi, więc zachowujmy się jak ludzie wolni” – te słowa prof. Janusza Kurtyki najlepiej obrazują jego kredo życiowe. Dzisiaj imię zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej prezesa Instytutu Pamięci Narodowej nadano rondu w ciągu ul. Wita Stwosza w Krakowie.
W uroczystości zorganizowanej przez prezesa IPN dra Karola Nawrockiego oraz Zuzannę Kurtykę i Pawła Kurtykę, fundatorów Fundacji im. Janusza Kurtyki, w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, uczestniczył II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
– Śp. Janusz Kurtyka przez pół wieku związany był z walką o niepodległość. Skutecznie działał na rzecz państwa, podkreślając rolę umacniania polskiej tożsamości. Był aktywnym uczestnikiem debaty publicznej, dla którego najważniejsza była idea wolności. Pozostanie w naszej pamięci jako wzór Patrioty – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.
Po uroczystości w Muzeum Armii Krajowej odbył się pokaz filmu „Trwajcie! Janusz Kurtyka. Instytut Pamięci Narodowej 2005-2010” w reżyserii Aliny Czerniakowskiej (wideo dostępne na stronie IPN).
Janusz Kurtyka urodził się w Krakowie. Był historykiem, znawcą Polski średniowiecznej i badaczem jej dziejów najnowszych.
W latach 2000-2005 był organizatorem i dyrektorem Oddziału IPN w Krakowie. W 2005 r. Sejm powołał go na stanowisko prezesa Instytutu. Jego misję przerwała tragiczna śmierć w katastrofie smoleńskiej, w drodze na uroczystości rocznicowe w Katyniu, 10 kwietnia 2010 r.
Źródło informacji historycznych: IPN