- Troska o pamięć historyczną to tak naprawdę realizowanie testamentu, zostawionego nam przez tych, dla których oddać życie za Ojczyznę było najwyższym honorem. Tak też jest i w tym przypadku. Wspominając wydarzenia sprzed 77 lat, nie tylko oddajemy hołd poległym, ale także dajemy wyraz naszej odpowiedzialności za kształtowanie tożsamości współczesnych pokoleń Polaków – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz o uroczystościach w Woli Stróskiej, w gminie Zakliczyn.
W lesie, na wzgórzu Mogiła, gdzie w 1944 roku znajdował się szpitalik Armii Krajowej, oddano cześć dziewięciu partyzantom oraz ich lekarzowi, którzy ponieśli śmierć wskutek hitlerowskiej obławy. W miejscu, gdzie oddali życie, złożono kwiaty. Odprawiona została także msza święta.
Obchody 77. rocznicy krwawego ataku na szpitalik partyzancki AK w lesie w Woli Stróskiej wpisują się w cykl patriotyczno-religijnych uroczystości w gminie Zakliczyn. 19 września rozpoczęły je wydarzenia upamiętniające żołnierza niezłomnego, majora Jana Dubaniowskiego „Salwy”. Cykl zaplanowano do końca października, łącznie na terenie pięciu miejscowości: Rudy Kameralnej, Jamnej, Charzewic, Słonej i Woli Stróskiej. Całość patronatem honorowym objęli: prof. Kazimierz Wiatr – senator RP, Ryszard Pagacz – II wicewojewoda małopolski oraz Roman Łucarz – starosta tarnowski.