- To ogromna radość dla uczelni widzieć studentów powracających do pracowni, do sal wykładowych, do kampusu akademickiego. Po niezwykle trudnym okresie pracy hybrydowej znów toczyć się będą dyskusje i badania naukowe w bezpośrednim kontakcie mistrz – uczeń. W dniu rozpoczęcia roku akademickiego 2021/2022 życzę, aby przebiegał on właśnie w takiej formie. A nade wszystko, by był to rok owocnego rozwoju dla całej społeczności zgromadzonej wokół Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – mówi I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak.
Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła tradycyjna msza święta w kolegiacie św. Anny, po której pochód przedstawicieli władz uczelni oraz zaproszonych gości udał się do auli. Wydarzeniu towarzyszyły występy orkiestry reprezentacyjnej AGH oraz chóru Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”. To właśnie w wykonaniu tego ostatniego można było usłyszeć tradycyjne „Gaudeamus igitur” oraz „Gaude Mater Polonia”.
O tym, jak ważna jest wspólnota i odpowiedzialność jednych za drugich, mówił rektor AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis w swoim wykładzie „Razem pracujemy, razem uczymy się i bawimy, razem przeżywamy sukcesy i niepowodzenia, razem przezwyciężamy przeciwności. Jesteśmy razem – my AGH – uniwersytet przyszłości”.
Wykład inauguracyjny pt. „Świat nanowłókien polimerowych w inżynierii materiałowej – od medycyny po pozyskiwanie wody i energii” wygłosiła dr hab. inż. Urszula Stachewicz, prof. AGH. Dokonano także tradycyjnej immatrykulacji studentów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uczelnią.
Ale to nie wszystko. Inauguracji roku akademickiego towarzyszy też akcja AGH For.Rest. W jej ramach już za kilka dni w Krakowie posadzone zostaną 103 drzewa dla upamiętnienia 103. roku akademickiego. Będą to gatunki rodzime, pochodzące z naszego regionu: olsza czarna, dąb bezszypułkowy i grab pospolity. Akcja będzie mieć charakter cykliczny – każdego roku przybędzie sadzonek w liczbie odpowiadającej liczbie porządkowej kolejnej inauguracji.