Zerwane mosty, uszkodzone drogi, zniszczona infrastruktura komunalna. To krajobraz po przejściu gwałtownych ulew przez Małopolskę w czerwcu i lipcu tego roku. Mieszkańcy i samorządowcy nie pozostali jednak sami. Na wniosek wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, po pozytywnym zaopiniowaniu przez MSWiA, premier Mateusz Morawiecki z rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczył 48 733 166 złotych dla małopolskich samorządów na usuwanie skutków powodzi, które miały miejsce kilka miesięcy temu.
W uroczystym przekazaniu czeków potwierdzających przyznanie środków wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz wicewojewodowie Józef Leśniak i Ryszard Pagacz oraz samorządowcy z regionów dotkniętych skutkami czerwcowych i lipcowych powodzi.
- Rząd premiera Mateusza Morawieckiego dotrzymuje słowa. Podczas lipcowej wizyty w Małopolsce Premier zapewnił samorządy, dotknięte skutkami czerwcowych i lipcowych powodzi, o swoim wsparciu. Teraz, gdy mija zaledwie kilka tygodni od tego wydarzenia,
z rezerwy celowej budżetu państwa do Małopolski trafia ponad 48 milionów złotych na usuwanie skutków powodzi. To bardzo dobra informacja dla samorządów, których rząd nie pozostawia bez wsparcia. Wcześniej zostały także wydane stosowne rozporządzenia przez Premiera, które pozwolą skrócić do niezbędnego minimum wszystkie formalności przy odbudowie infrastruktury – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- W sytuacja kryzysowych niemal natychmiast udawaliśmy się na miejsce zdarzenia i pomagaliśmy w koordynowaniu udzielania pomocy. Także Premier Mateusz Morawiecki, widząc skutki groźnych zdarzeń pogodowych, osobiście wizytował poszkodowane tereny. Dzięki silnemu i sprawnemu państwu, nikt nie pozostał bez pomocy – zaznacza Łukasz Kmita.
- Wiele gmin ucierpiało na skutek ostatnich powodzi. Zostały zniszczone drogi, mosty i chodniki. W pierwszych dniach skupiliśmy się na sprawnym przekazaniu pomocy poszkodowanym mieszkańcom, ale nie zapomnieliśmy także o samorządach. Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy z poświęceniem i zaangażowaniem włączali się w udzielanie pomocy poszkodowanym - dodaje I wicewojewoda Józef Leśniak.
- Ostatnie miesiące pokazały, że gwałtowne opady deszczu, które nawiedzają nasz region stanowią ogromne zagrożenie dla infrastruktury drogowej i komunalnej w Małopolsce. Dzięki tym funduszom małopolskie samorządy będą mogły w krótkim czasie naprawić powstałe zniszczenia - podkreśla II wicewojewoda Ryszard Pagacz.
Wszystkie wnioski zaakceptowane
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita skierował z początkiem września do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego wniosek obejmujący dofinansowanie dla 23 samorządów, które ucierpiały podczas powodzi. Wniosek w całości został pozytywnie zaakceptowany.
- Środki, które płyną do małopolskich samorządów to realna pomoc, która zasila poszkodowane gminy i powiaty. Premier i Minister MSWiA zdecydowali, że wsparcie otrzymają wszystkie ze zgłoszonych przez nas wniosków. Bardzo dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Mariuszowi Kamińskiemu oraz wiceministrowi Maciejowi Wąsikowi i Pawłowi Szefernakerowi za okazaną pomoc i wsparcie. Małopolanie mogą liczyć na rząd Prawa i Sprawiedliwości, który jest zawsze blisko ludzi. Dziękuję również małopolskim parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości, którzy wspierali działania zmierzające do pozyskania tych środków – podkreśla Łukasz Kmita.
W ramach przyznanych środków zostanie zrealizowanych 106 inwestycji w dwudziestu trzech samorządach – dwudziestu gminnych i trzech powiatowych na łączą kwotę 48 333 166 złotych.
Błyskawiczne wypłaty dla poszkodowanych
Na skutek różnych zdarzeń pogodowych, które nawiedziły Małopolskę w tym roku, ucierpiało wielu mieszkańców i wiele gmin. Pomoc rządowa do pokrzywdzonych trafia niemal natychmiast. Tak było w Nowej Białej, gdy z soboty na niedzielę pożar strawił wiele domostw.
- Dzięki sprawnemu działaniu administracji rządowej pierwsze wypłaty środków pomocowych mogły trafić do poszkodowanych już po 48 godzinach – zaznacza wojewoda Łukasz Kmita.
Łącznie na pomoc poszkodowanym mieszkańcom w tym roku przekazano już ponad 5 mln zł. Środki do osób fizycznych które ucierpiały w wynikowi kataklizmu przekazywane są za pośrednictwem gmin.