Był jednym z pierwszych więźniów i jednym z pierwszych działaczy konspiracyjnych w KL Auschwitz. W obozie koncentracyjnym otrzymał numer 329. Zginął 11 października 1943 roku pod Ścianą Straceń w Oświęcimiu przez rozstrzelanie. Dzisiaj w Tymbarku uhonorowano pamięć kpt. Tadeusza Paolone – bohaterskiego żołnierza, który złożył swoje życie na ołtarzu Ojczyzny.
– Kapitan Tadeusz Paulone, pseudonim Lisowski, jest wzorem Patrioty. To postać, z której jesteśmy dumni jako Polacy. Bohaterom takim jak On zawdzięczamy życie w Wolnej i Niepodległej Polsce – mówi I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak.
Przez większość życia Tadeusz Paulone związany był z ziemią limanowską. Kiedy jego rodzice wyjechali do Argentyny, on został w Tymbarku, gdzie zamieszkał z ciotką. „Ciociu, ja jestem Polakiem i chcę żyć w Polsce” – powiedział, prosząc o schronienie. Po otrzymaniu świadectwa dojrzałości podjął zawodową służbę wojskową. 1 września 1939 roku jako kapitan ruszył na front. Na początku 1940 roku otrzymał nowe dokumenty i przewodniczył formalnej komórce konspiracyjnej.
– Tadeusz Paulone pragnął walczyć otwarcie, z bronią w ręku, nawet największym kosztem. Zginął tak, jak żył – z podniesionym dumnie czołem – dając przykład innym – mówi wicewojewoda Józef Leśniak.
W Tymbarku odbył się IV Rajd Górski „Pamięci kpt. Tadeusza Paolone” oraz wręczenie odznaczeń państwowych członkom Związku Strzeleckiego „STRZELEC”. Wicewojewoda Józef Leśniak w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował za zasługi w kształtowaniu moralnej i patriotycznej postawy młodzieży Brązowym Krzyżem Zasługi Pana Stanisława Opacha i Pana Tadeusza Rybkę.
Podczas uroczystości nagrodzono również wyróżnionych uczestników konkursu na pamiętnik kpt. Paolone.
Organizatorami wydarzenia byli: Biblioteka Publiczna Gminy Tymbark, JS nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paoleone ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku. Honorowy patronat objął Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.
Informacje historyczne pochodzą ze strony: https://tymbark.in/nasz-bohater-o-tadeuszu-paolone-pisze-stanislaw-wcislo/