Obrzędy ludowe, degustacje, konkursy, loterie, występy muzyczne, zabawy taneczne i wiele innych atrakcji towarzyszyły dożynkom, które odbyły się w weekend w Małopolsce. Z okazji święta plonów Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką uczestniczyli sobotę w dożynkach gminy Tarnów w Zbylitowskiej Górze. Parze Prezydenckiej towarzyszył II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
– Polska wieś zachowuje swoją tradycję, swoje wartości przekazywane z pokolenia na pokolenie przez ojców synom, przez matki córkom, przez Koła Gospodyń Wiejskich, gdzie spotykają się pokolenia, poprzez Ochotnicze Straże Pożarne. Jestem tu też po to, by Państwu powiedzieć, że także władze Rzeczypospolitej czynią, co mogą, by w jak największym stopniu pochylić się nad polskim rolnictwem i nad polskim rolnikiem, który jest pochylony nad swoją ziemią - powiedział Prezydent Andrzej Duda.
- Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. To niezwykły dar, który polska wieś ofiaruje całemu społeczeństwu – dodał Prezydent.
W kolei w niedzielę II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz wziął udział w święcie plonów w miejscowości Kowalowa i Skrzyszów. Odwiedził również Szerzyny, gdzie w imieniu ministra Grzegorza Pudy wręczył odznaki "Zasłużony dla Rolnictwa" dla osób, które dbają o jego rozwój w gminie Szerzyny.
Natomiast wojewoda małopolski Łukasz Kmita uczestniczył w dożynkach gminnych w Spytkowicach w powiecie wadowickim, podczas których odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego, skierowany do zebranych mieszkańców.
- Obszary wiejskie to nasza duma, bogactwo, ale i ważny filar gospodarki. Wiemy, że rolnictwo ma ogromy potencjał, który możemy i powinniśmy wykorzystać. (…) Drodzy Rolnicy, Szanowni Państwo, w szczególnym dniu Dożynek Gminnych w Spytkowicach w imieniu własnym i całego rządu dziękuję za Wasz codzienny wysiłek, za owoce Waszej pracy, za współtworzenie pomyślności i dostatku naszej Ojczyzny - napisał szef polskiego rządu do mieszkańców gminy Spytkowice.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita uczestniczył również w dożynkach diecezjalno-powiatowo-gminnych w Chechle, których organizatorem był biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, starosta olkuski Bogumił Sobczyk oraz wójt gminy Klucze Norbert Bień.
– Zebrane plony to owoc codziennego trudu polskich rolników. Dziękujemy za Waszą pracę i poświęcenie, za te wszystkie przetwory i chleb, za to, jak ogromną rolę w gospodarce polskiej odgrywa rolnictwo. Niech kolejne lato okaże się tak dostatnie i pomyślne dla wsi, jak to minione – mówi wojewoda Kmita.
Szczepienia dożynkowe
Podczas uroczystości dożynkowych w wielu miejscowościach organizowane są akcje szczepień. W weekendowe kampanie zaangażowane są Koła Gospodyń Wiejskich, które zachęcają do szczepienia przeciwko COVID-19 również podczas święta plonów. Jednodawkowy preparat Johnson&Johnson podawany był m.in. w Szerzynach, Spytkowicach i Chechle.
– Cieszę się, że dożynki to nie tylko czas wielkiej radości, ciekawych spotkań i obcowania z polską tradycją, ale również okazja do okazania odpowiedzialnej postawy Małopolan i turystów, tak licznie przybyłych do naszego województwa – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita
Tradycyjne obrzędy ludowe i religijne odbyły się w pełnym reżimie sanitarnym. Na miejscu nie brakowało płynów dezynfekujących, a strefy z punktami gastronomicznymi zostały odpowiednio przygotowane i zabezpieczone.