Wobec szerzącej się w szybkim tempie chorobie zwierzęcej zwanej afrykańskim pomorem świń (ang. ASF – African Swine Fever) sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pełnomocnik rządu ds. działań związanych z wystąpieniem ASF Szymon Giżyński zorganizował wideokonferencję dotyczącą działań w związku z występowaniem tej choroby na terytorium Polski.
W spotkaniu uczestniczył II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, wojewodowie z województw świętokrzyskiego i podkarpackiego, Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz oraz przedstawiciele służb zespolonych i instytucji zaangażowanych w walkę z ASF.
Podczas wideokonferencji omawiano dotychczasowe działania przeciw rozprzestrzenianiu się pomoru (przede wszystkim sanitarny odstrzał dzików), planowano też nowe przedsięwzięcia zapobiegawcze, np. budowę fizycznych barier, które ograniczą przemieszczanie się dzików. Główny Lekarz Weterynarii przedstawił również rekomendacje w celu zapobiegania dalszemu przenoszeniu wirusa.
- Dzięki sprawnemu działaniu Wojewody Małopolskiego i małopolskich służb weterynaryjnych zażegnaliśmy dalszemu rozprzestrzenianiu się tej bardzo zakaźnej choroby, która atakuje nie tylko dzikie zwierzęta, ale również hodowle świń – mówi II wicewojewoda małopolski.
Ryszard Pagacz spotkał się również z hodowcami trzody chlewnej z okolic Szczucina. To region, który graniczy z powiatem mieleckim i ze względu na tę bliskość, obszar ten został objęty czerwoną strefą.
- Spotkaliśmy się z hodowcami z terenu, który ze względu na styczność z sąsiednim powiatem z województwa podkarpackiego, trafił do czerwonej strefy. Podejmujemy działania na szeroką skalę, które mają na celu ochronę hodowców, którzy przez tę sytuację tracą na cenach skupu trzody chlewnej – zaznacza II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.