II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz wziął udział w inauguracji wystawy o błogosławionym Grzegorzu Chomyszynie, greckokatolickim biskupie z Galicji, który przewidział skutki ukraińskiego nacjonalizmu.
Biskup Chomyszyn wobec rzezi wołyńskiej zareagował jednoznacznie: potępił zbrodnicze działania ukraińskich nacjonalistów. Sprzeciwił się również angażowaniu kapłanów greckokatolickich w tworzenie dywizji SS-Galizien do służby hitlerowcom. Zabronił wówczas księżom opuszczania swoich parafii oraz pełnienia funkcji kapelanów wojskowych.
W 1945 r. aresztowany i skatowany przez komunistów, zmarł w Areszcie Łukjanowskim w Kijowie. Jego miejsce spoczynku nie jest znane. W 2001 r. został beatyfikowany przez Jana Pawła II.
– Biskup Chomyszyn w historii relacji polsko-ukraińskich zapisał się jako szczególny orędownik pojednania Polski i Ukrainy. Jego odważny sprzeciw wobec fanatycznego nacjonalizmu, jego bezkompromisowa postawa wobec niemieckiego okupanta – wszystko to stanowi o wielkości tego błogosławionego biskupa-męczennika. Cieszę się, że tu, w krakowskim IPN-ie, przybliża się jego postać – mówił wicewojewoda Ryszard Pagacz podczas inauguracji.
Organizatorami wystawy jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie. Ekspozycja mieści się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy ul. Dunajewskiego 8 w Krakowie.
Źródło: https://bit.ly/3iBGcTa