15 sierpnia: pokażmy, że jesteśmy dumni z Wojska Polskiego
2021-08-06

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – Oddziałem w Krakowie, Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Stowarzyszeniem Odra Niemen – Oddziałem Małopolskim oraz Wojskiem Polskim, przygotował szereg wydarzeń związanych z tym szczególnym świętem.

- Jesteśmy dumni z naszego Wojska. Jesteśmy dumni z naszej historii. To nasi żołnierze – ich waleczność, determinacja, poświęcenie – prowadziły nas przez najtrudniejsze momenty. Bóg, Honor, Ojczyzna – wierność tej dewizie, tak widoczna w postawie Wojska Polskiego – była naszą siłą. Siłą, która przełożyła się m.in. na Cud nad Wisłą w roku 1920. Zapraszam wszystkich do włączenia się w tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego. Na Wawelu będzie msza święta, a na placu Matejki, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbędą się uroczystości połączone m.in. z apelem pamięci. Zadbaliśmy też o to, aby każdy mógł lepiej poznać Wojsko Polskie. W ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie zorganizujemy wyjątkowy piknik wojskowy. Serdecznie zapraszam do udziału w wydarzeniach. Pokażmy, że jesteśmy dumni z Wojska Polskiego! – apeluje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Na uczestników czekać będą wojskowa grochówka i stoiska promocyjne, gdzie będzie można poznać broń i wyposażenie Wojska. Muzeum Archeologiczne udostępni swoje wystawy – w tym te prezentujące, czym walczyli nasi przodkowie. IPN – Oddział w Krakowie przygotuje m.in. ciekawe gry i quizy związane z Wojskiem Polskim. Będzie można również zobaczyć rekonstrukcję historyczną Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” im. Józefa Kurasia „Ognia” pt. „Ogniowe rozbicie więzienia św. Michała”.15 sierpnia_plakat_wersja ostateczna 1
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj