Krakowskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
2021-07-28

1 sierpnia w wielu polskich miastach odbędą się uroczystości związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody upamiętniające tych, którzy przez 63 dni stawiali opór niemieckiemu okupantowi i walczyli o wolną Polskę, odbędą się również w Stołecznym Królewskim mieście Krakowie.

Organizatorami tegorocznych obchodów są: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Krakowie oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Uroczystości rozpoczną się dokładnie w godzinę „W”. O 17:00 zebrani na Rynku Głównym, przed Bazyliką Mariacką, uczczą pamięć poległych minutą ciszy.

Tuż po godzinie 17.00 w Bazylice Mariackiej, odbędzie się msza święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Zostanie odprawiona w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność.

O 18.30 odbędzie się uroczystość z udziałem Wojska Polskiego przed grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki: odegranie hymnu państwowego, przemówienia, Apel Poległych, składanie kwiatów. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski odbierze z rąk wojewody małopolskiego Łukasza Kmity ppłk Ryszard Brodowski, honorowy prezes Okręgu Małopolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- Zachęcam do włączenia się w obchody 77.  rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczcijmy Bohaterów, którzy 1 sierpnia 1944 roku dali dowód swego patriotyzmu i wiary w wolną Polskę. Jesteśmy im winni pamięć - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

PW
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj