Po kilkuletniej modernizacji wraca na kulturalną mapę Krakowa Pałac Krzysztofory. W uroczystym otwarciu nowo wyremontowanego obiektu uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita, a list, który do zebranych skierował wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, odczytała Paulina Florjanowicz, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKDNiS.
Pałac Krzysztofory, zlokalizowany przy krakowskim Rynku, jest główną siedzibą Muzeum Krakowa. Prace remontowe realizowane w ramach projektu „Krzysztofory od nowa – Muzeum Kompletne: modernizacja i remont konserwatorski Pałacu Krzysztofory wraz z przystosowaniem jego funkcji do realizacji zadań nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu muzealnego” trwały kilka lat. Po ich zakończeniu obiekt nabrał nowego blasku. W zabytkowych wnętrzach Krzysztoforów powstało nowoczesne muzeum, w którym zlokalizowane są przestrzenie wystawiennicze, edukacyjne, biblioteczno-archiwalne i gastronomiczne.
- Pragnę przekazać słowa najwyższego uznania i pogratulować starań w dążeniu do pomyślnego ukończenia działań konserwatorsko-modernizacyjnych Pałacu, które z pewnością zaowocują rozkwitem kulturalnego życia Krakowa, przyciągną pasjonatów oraz miłośników polskiej historii i kultury, jak również zaciekawią kunsztem turystów przybyłych do Małopolski – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Z okazji obchodzonego w 2019 roku jubileuszu 120-lecia istnienia Muzeum, placówce został przyznany Złoty Medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis".
- Medal jest formą podziękowania, a zarazem swoistą nagrodą za dotychczasowy wkład naukowy i historyczny – podkreślił wojewoda Kmita, dodając, że dla Muzeum jest to także mobilizacja do dalszego rozwoju.
Święto Pałacu Krzysztofory, które odbędzie się w dniach 24 i 25 lipca 2021 roku, będzie w tym roku połączone z otwarciem Pałacu dla zwiedzających po kilkuletniej modernizacji. Muzeum Krakowa z tej okazji przygotowało moc atrakcji, m.in. warsztaty teatralne o krakowskich legendach, nocne zwiedzanie Pałacu Krzysztofory czy spektakl dla dzieci pt. „Księgi Krzysztoforskie. Opowieści o Panu Twardowskim”.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej muzeum:
https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/otwarcie-palacu-krzysztofory-imieniny-swietego-krzysztofa
Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł ponad 60 milionów zł, w tym 29 milionów złotych to środki z dotacji unijnej. Pozostała kwota pochodzi z budżetu Miasta Krakowa, środków własnych Muzeum oraz dofinansowania Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.