„Niedziela szczepień na Podhalu” – to kolejna akcja zainicjowana przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę, mająca ułatwić Małopolanom jeszcze szerszy dostęp do szczepień przeciwko COVID-19. Tym razem – wspólnie z Archidiecezją Krakowską oraz przedstawicielami podhalańskich samorządów – zapraszamy do odwiedzenia punktów szczepień zlokalizowanych w 6 parafiach w powiatach nowotarskim i tatrzańskim.
- Bardzo dziękuję Księdzu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu, który wyraził zgodę na promocję akcji szczepieniowych w parafiach. Głos w kwestii szczepień autorytetów społecznych, duchowych czy sportowych jest niezwykle istotny. Tę specjalną akcję organizujemy z myślą o gminach, w których jest najniższy poziom szczepień – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Niestety to właśnie na Podhalu są miejsca, które aktualnie najsłabiej wypadają na mapie szczepień. Cztery gminy z tego regionu mają poziom wyszczepialności niższy niż 15%, podczas gdy są w Małopolsce gminy, gdzie w pełni zaszczepiła się jest połowa mieszkańców.
Punkty szczepień tym razem zostaną przygotowane na terenie sześciu parafii. Rozpoczną swoją pracę wraz z pierwszymi mszami świętymi w sześciu kościołach na Podhalu. Punkty będą otwarte od 7.30 do 15.30.
Każdy z sześciu punktów będzie zaopatrzony w 300 szczepionek jednodawkowego preparatu Johnson&Johnson. Takie tymczasowe punkty szczepień będą otwarte w:
• parafii św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej 583,
• parafii Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu – Rynek 34,
• parafii św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach – ul. Kościelna 1,
• parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu – ul Jana Pawła II 202,
• parafii św. Anny w Zębie (gmina Poronin) – ul. św. Anny 1/3,
• parafii Najświętszego Serca Pan Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej – ul. Kościuszki 11.
Szczepienia w tych punktach będą prowadzić dwa szpitale: Szpital Powiatowy im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu.
- Nasze punkty szczepień docierają do każdego powiatu i każdej miejscowości w Małopolsce. Naszym celem jest edukacja społeczeństwa. Chcemy, aby jak najwięcej osób zaszczepiło się przeciwko Covid-19. To jedyny sposób na to, abyśmy pokonali tę pandemię i wrócili do pełni życia w normalności – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Bądź zdrów i szczep się! Uczyń to dla siebie, w najbliższą niedzielę, przy Kościele w Białym Dunajcu – zachęca Andrzej Jacek Nowak, wójt gminy Biały Dunajec.
- Serdecznie zachęcam wszystkich mieszkańców i gości do skorzystania ze szczepienia podczas tej akcji. Zadbajmy wspólnie o zdrowie nas i naszych najbliższych. Dołożymy wspólnie starań również do tego, by pandemia odeszła w niepamięć – podkreśla wójt gminy Bukowina Tatrzańska Andrzej Pietrzyk.
- Mieszkańcy Podhala szczególnie mocno ucierpieli w wyniku pandemii COVID-19. Wykorzystajmy czas, działajmy i zapobiegajmy, aby już nie chorować – dodaje wójt gminy Poronin Anita Żegleń.
- Szczepienie to nie tylko twoja sprawa. To sprawa życia i zdrowia innych - przypomina wójt gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski.
Rząd robi wszystko, aby zachęcić Polaków do Narodowego Programu Szczepień i przekonać tych, którzy mają jakieś wątpliwości lub po prostu nie chcą się szczepić. Od 1 lipca trwa loteria realizowana przez Totalizator Sportowy przy wsparciu spółek Skarbu Państwa.
Rząd wychodzi również naprzeciw samorządom i przekaże nagrody pieniężne dla gmin, które osiągną wysokie wskaźniki wyszczepialności. Środki od 10 do 40 tysięcy są przekazywane samorządowcom także na akcje promocyjne.
Do tej pory w Polsce wykonano prawie 32 mln szczepień. Osób w pełni zaszczepionych jest ponad 14 mln. W Małopolsce wykonano prawie 2,7 mln szczepień, a osób w pełni zaszczepionych jest blisko 1,2 mln (dane z wczoraj).