By działać sprawnie dla mieszkańców Małopolski
2021-06-30

Około 350 przedstawicieli samorządów z województwa małopolskiego wzięło udział w szkoleniu dotyczącym organizacji pomocy poszkodowanym w przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk pogodowych. To odpowiedź wojewody małopolskiego na sytuacje kryzysowe, które miały miejsce w Nowej Białej i na Nowosądecczyźnie.

Webinar, ze względu na ilość osób w nim uczestniczącą, został podzielony na dwie tury.

- Cieszę się z dzisiejszego spotkania z Państwem. Podziękowania kieruję również w stronę dyrektorów MUW, którzy w trakcie tego webinaru będą prowadzili z Państwem zajęcia. Zarówno administracja rządowa jak i samorządy musimy wyciągać wnioski, aby nasze działania, w sytuacjach jakie miały miejsce w ostatnim czasie w naszym województwie, były jeszcze bardziej sprawne. Jestem pewien, że po tym merytorycznym spotkaniu przedstawiciele samorządów będą wiedzieli jak sprawnie i bezbłędnie składać wnioski o pomoc finansową – mówił Łukasz Kmita, pomysłodawca tego szkolenia.

- Nie możemy zostawić samych, tych którzy ucierpieli, zarówno w pożarze w Nowej Białej jaki i podczas trąby powietrznej na Nowosądecczyźnie. Mieszkańcy tych miejscowości muszą zostać otoczeni swoistym kocem bezpieczeństwa, również finansowego – zaznaczył wojewoda małopolski.

W spotkaniu, oprócz wojewody małopolskiego, wzięli udział dyrektorzy i kierownictwo wydziałów MUW, które są zaangażowane w pomoc poszkodowanym.

- Żeby sprawnie wypłacać środki, musi sprawnie działać zarządzanie kryzysowe w gminach. W ostatnim czasie wychodziły informacje o zagrożeniu. W pierwszej kolejności do zdarzeń jedzie straż i ich interwencje są szybkie. Poprzez wojewodę można wnioskować o działania Wojsk Obrony Terytorialnej czy dodatkowe oddziały straży pożarnej – mówił Andrzej Pasek, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

Dyrektor wystosował również prośbę o przejrzenie magazynów dla samorządów. Takie działanie pozwoli uzupełnić braki artykułów, które są niezbędne podczas sytuacji kryzysowych.

Procedurę przebiegu udzielania pomocy finansowej dla poszkodowanych, krok po kroku, przedstawił dyrektor wydziału pomocy społecznej Jacek Kowalczyk.

- Kluczową kwestią jest wystąpienie z wnioskiem o środki z rezerwy państwa. Od ustalenie\a czy doszło do klęski żywiołowej zależy tryb wypłacania środków. Zdarzenie klęskowe dotyczy zarówno osób jak i budynków. Zdarzenia pojedyncze umożliwiają dotacje do zadań własnych gminy. Dziś rozmawiamy o sytuacjach klęskowych – mówił dyrektor wydziału pomocy społecznej.

- Jeżeli chodzi o pomoc doraźną, to chcemy żeby trafiała ona do poszkodowanych mieszkańców jak najszybciej. Pomocy doraźnej jesteśmy w stanie udzielić w 24 godziny. Problemem może być weekend kiedy to są wstrzymane przelewy przez banki. Najważniejsze, aby wnioski były poprawnie wypełnione przez samorządy – podkreśliła Ewa Małysa dyrektor wydziału finansów i budżetu.
Szkolenie zakończyło się otwarta dyskusją wśród uczestników.

20210629 wideokonferencja 20210629 wideokonferencja 20210629 wideokonferencja 20210629 wideokonferencja
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj