Nowa Biała: sztab cały czas działa
2021-06-24

Zakasać rękawy i wziąć się do pracy. I nie liczyć godzin poświęconych sprawie – proponujemy, aby właśnie tak zrobiły osoby, które szerzą treści zawarte w tym materiale i publikowane w mediach społecznościowych (https://wiadomosci.wp.pl/krakow/tragedia-w-nowej-bialej-ostry-list-do-rzadu-gdzie-jest-sztab-kryzysowy-6654022464432672a?nil=&src01=6a4c8&src02=isgf). 

- Jestem oburzony twierdzeniami zawartymi w tych materiałach. Są nieprawdziwe i przede wszystkim niepoparte żadnymi faktami. Obrażają służby, które pracują nieprzerwanie na miejscu. Obrażają wszystkie jednostki, które są zaangażowane w działania. Nie sposób nawet ich wszystkich zliczyć. Ktoś, kto rozpowszechnia takie fake newsy, nie zdaje sobie sprawy z tego, co się działo i co trzeba było zrobić. Bo nie chodzi tylko o to, by posprzątać teren, zapewnić właściwe procedury odbudowy, ale też o to, by na miejscu pomóc rolnikowi wyrejestrować zwierzęta, by zorganizować ortofotomapy, by przywieźć osuszacze, by przeprocedować przekazanie zasiłków dla poszkodowanych czy choćby przygotować kolonie dla dzieci. Autor listu opublikowanego na Facebooku – nawet jeśli jest prawdziwie zaangażowany w pomoc poszkodowanym – nie ma pojęcia, na czym polegają zadania państwa i co się teraz na nie składa. Jesteśmy cały czas z Mieszkańcami Nowej Białej. W każdym aspekcie. Stanowczo proszę o zaprzestanie szerzenia twierdzeń, które są nieprawdziwe i uderzają we wszystkie podmioty, które są zaangażowane w odbudowę Nowej Białej. Nie słowa, a czyny – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Ekspresowa pomoc
Wniosek gminy Nowy Targ o przekazanie środków na zasiłki celowe do 6 tys. złotych otrzymaliśmy w niedzielę. W niedzielę też otrzymaliśmy środki z Ministerstwa Finansów. W poniedziałek środki były na koncie gminy.

Wniosek o zasiłki na odbudowę spalonych domów otrzymaliśmy we wtorek. W środę środki w wysokości miliona złotych były na koncie gminy.

Jesteśmy w blokach startowych, by przekazywać kolejne środki – w miarę zgłaszanego przez gminę zapotrzebowania.

W środę ukazało się też Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów umożliwiające pogorzelcom szybką i uproszczoną ścieżkę odbudowy.

Jeśli ktoś twierdzi, że państwo nie działa, zwyczajnie kłamie.

Służba 24 godziny na dobę
Tą zasadą kierują się służby i jednostki podległe wojewodzie małopolskiemu Łukaszowi Kmicie. Ta zasada jest też podstawą działania lokalnego samorządu. Odpowiedź na pytanie: gdzie jest sztab – jest bardzo prosta. Cały czas pracuje na miejscu, w terenie, a także
w urzędach – Wojewódzkim w Krakowie, Starostwie Powiatowym i Urzędzie Gminy w Nowym Targu, jak również w siedzibach poszczególnych Inspekcji.

Pierwszy sztab odbył się, gdy pożar jeszcze trawił Nową Białą. Kolejne posiedzenia odbywały się nieprzerwanie i regularnie. Tylko wczoraj odbyła się wideokonferencja z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą.

Zgodnie z dyspozycją wojewody urzędnicy z poszczególnych obszarów zostali oddelegowani do tego zadania. To nasz priorytet. Na miejscu są obecni m.in. pracownicy Wydziału Polityki Społecznej, Inspekcji Weterynaryjnej, Nadzoru Budowlanego.

Jeśli ktoś twierdzi, że państwo nie działa, zwyczajnie kłamie.

Służby: zawsze gotowe, zawsze obecne
Strażacy, policjanci, „terytorialsi” – czy tak naprawdę trudno zauważyć ich na miejscu? Byli w Nowej Białej od początku. Pracowali w pocie czoła. Pracują nadal. Będą tam dopóty, dopóki będzie to konieczne.

Tylko dziś na miejscu zaangażowane są następujące siły:

  • PSP: 6 strażaków,
  • OSP: 147 druhów,
  • 24 policjantów;
  • 22 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej,

Samorząd z mieszkańcami
Materiałami prasowymi i publikacjami w mediach społecznościowych poruszony jest też samorząd.

- Całe Starostwo Powiatowe w Nowym Targu jest zaangażowane w pomoc poszkodowanym i podporządkowane działaniom związanym z udzieleniem im jak najszybszego wsparcia. Ściśle współpracujemy ze służbami wojewody i Urzędem Gminy. Działamy w wielu obszarach. Jesteśmy w stałym kontakcie z Nadzorem Budowlanym.  Robimy wszystko, aby zapewnić poszkodowanym bezpieczeństwo i sprawnie przeprowadzić ich przez wszystkie procedury związane z odbudową zniszczonych domów. Cały czas jesteśmy obecni w terenie. Twierdzenie, jakoby było inaczej, jest dla nas bardzo krzywdzące – mówi starosta nowotarski Krzysztof Faber.

- Te twierdzenia są absolutnie nieprawdziwe. Cały czas jesteśmy z mieszkańcami. Nie ma takich sił i środków, których byśmy nie skierowali na pomoc dla nich. Nikt z nas nie liczy godzin, które spędził w pracy. Działań, wątków, którymi trzeba się zająć, jest masa. Jesteśmy w stałym kontakcie ze wojewodą i jego służbami. Nie spoczniemy, dopóki Nowa Biała się nie podniesie. Jeżeli ktoś twierdzi, że zostawiliśmy mieszkańców samych, jest w błędzie i obraża wszystkich, którzy od razu rzucili się do pomocy i pracują w pocie czoła, żeby Nowa Biała jak najszybciej wyszła na prostą. Dziękuję wszystkim, którzy stoją teraz murem za Nową Białą - którzy udzielają rzeczywistej pomocy, a nie przeszkadzają – mówi wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch.

20171109SPROSTOWANIE20210624 Zaangażowanie służb - Nowa Biała 20210624 Zaangażowanie służb - Nowa Biała 20210624 Zaangażowanie służb - Nowa Biała 20210624 Zaangażowanie służb - Nowa Biała 20210624 Zaangażowanie służb - Nowa Biała 20210624 Zaangażowanie służb - Nowa Biała 20210624 Zaangażowanie służb - Nowa Biała
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj