Największa związkowa reprezentacja polskiej wsi - wywalczona po porozumieniach rzeszowsko-ustrzyckich i protestach chłopskich 1980-1981 - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”, bo o nim mowa, obchodzi dziś 40-lecie rejestracji. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Łącku. W imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity uczestniczył w nich II wicewojewoda Ryszard Pagacz.
– 40. rocznica rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” to czas podsumowań, ale i określania planów na przyszłość. Dziękuję za Państwa ciągłą działalność na rzecz rolników. Działaliście i powstaliście w trudnych czasach, kiedy o Polsce nie mówiło się jako o demokratycznym kraju. Teraz, kiedy od przeszło 30 lat, możemy cieszyć się wolnością – również działacie i zajmujecie się sprawami rolników i ich rodzin – mówi wicewojewoda, który uczestniczył we mszy świętej w kościele parafialnym w Łącku, a następnie złożył kwiaty przy grobie śp. Władysława Piksy – pierwszego przewodniczącego Solidarności Rolników Indywidualnych w województwie nowosądeckim.
W Łącku na płycie rynku została również otwarta plenerowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pod nazwą „Tu rodziła się Solidarność Rolników”.
NSSZ „Solidarność” RI działa na rzecz ochrony własności, praw, interesów ekonomicznych i socjalnych swoich członków i ich rodzin. Koncentruje się wokół szeroko pojętego rozwoju gospodarczego i społecznego wsi i rolnictwa.