Podsumowanie międzynarodowej współpracy służb
2021-05-19

Historia współpracy pomiędzy Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie z Państwową Służbą Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych trwa już 11 lat! Współpraca polega na organizacji specjalistycznych szkoleń w zakresie wybranych aspektów działań ratowniczo-gaśniczych.

Dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim z wojewodą Łukaszem Kmitą spotkała się delegacja z  Ukrainy oraz przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie na czele z komendantem st. bryg. Piotrem Filipkiem.

- Bardzo dziękuję za to spotkanie. To ważne abyśmy rozwijali międzynarodową współpracę służb, która już teraz jest na wysokim poziomie. Tym bardziej jest mi miło, że nasi przyjaciele z Ukrainy są tutaj z nami i potwierdzają dobrą współpracę - mówi Wojewoda, który wysłuchał od stron relacji z współpracy pomiędzy służbami.

Wszystkie projekty, zrealizowane do tej pory, były finansowane ze środków programu Polska Pomoc Rozwojowa i są realizowane na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych przez służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na projekty realizowane od 2010 roku zostało przeznaczone dokładnie 1 614 000 złotych.

Wyszkoleni ukraińscy ratownicy stają się wykładowcami i instruktorami odpowiedzialnymi za przekazywanie zdobytej wiedzy pośród pozostałej części kadry ratowniczej. Do tej pory przeszkolono łącznie 277 ukraińskich instruktorów. Działaniem uzupełniającym jest nieodpłatne przekazanie stronie ukraińskiej sprzętu ratowniczo-gaśniczego wykorzystywanego w czasie szkoleń, a następnie podczas akcji ratowniczo gaśniczych.

W przyszłości mają być realizowane projekty w obszarze zwiększenia skuteczności reagowania służb ratowniczych na sytuacje kryzysowe- etap IV we współpracy z przedstawicielami ukraińskiej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodach: chersońskim, odeskim, chmielnickim, iwanofrankiwskim i Kijowie.

Wizyta_Straż_Ukraina Wizyta_Straż_Ukraina Wizyta_Straż_Ukraina Wizyta_Straż_Ukraina Wizyta_Straż_Ukraina
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj