- Zakładamy, że w najbliższych dniach liczba pacjentów z COVID-19 spadnie w małopolskich szpitalach poniżej tysiąca. Czekaliśmy na ten moment. Najtrudniejsze chwile mamy za sobą. Możemy w coraz szerszym zakresie „uwalniać” łóżka „covidowe”, w tym te respiratorowe. Już wydałem decyzje dotyczące „odmrożenia” ponad dwóch tysięcy łóżek, które wcześniej zostały przygotowane z myślą o pacjentach z COVID-19 – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Najtrudniejszy był początek kwietnia…
Niewątpliwie najtrudniejszy był przełom pierwszego i drugiego tygodnia kwietnia. 6 kwietnia padł rekord, jeśli chodzi o liczbę pacjentów z COVID-19 w małopolskich szpitalach. Osób zakażonych, które wymagały hospitalizacji, było wówczas 3051. Dzisiejsze raporty szpitali pokazują zgoła odmienną sytuację. Pacjentów z COVID-19 jest 1026, czyli prawie trzy razy mniej w stosunku do tego rekordu.
Co istotne, znacząco spadła liczba osób wymagających użycia respiratora. Dziś pacjentów w najcięższym stanie jest 162. Najwięcej osób przebywało pod respiratorem 13 kwietnia – 413. To zatem znaczący spadek zajętości łóżek respiratorowych (o 251). Łącznie w szpitalach tymczasowych zajętych jest 121 łóżek (na 240 dostępnych). W krakowskiej hali EXPO przebywa aktualnie 40 pacjentów.
„Odmrażanie” łóżek „covidowych”
Wraz ze wzrostem potrzeb w zakresie hospitalizacji zakażonych pacjentów wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydawał decyzje poszerzające bazę łóżek „covidowych”. Jej maksymalny poziom obejmował 4282 łóżka, w tym 482 respiratorowe. Znaczna poprawa sytuacji epidemicznej pozwala na wykonanie ruchu odwrotnego, tzn. stopniowe „odmrażanie” łóżek „covidowych”.
Dotychczas takimi decyzjami wojewody małopolskiego Łukasza Kmity zostały objęte 2092 łóżka (w tym 230 OIOM/respiratorowych). Oznacza to, że mogą one być wykorzystywane pod kątem hospitalizacji pacjentów z powodów innych niż COVID-19.
W stronę stabilizacji
W stosunku do rekordu z 1 kwietnia daleko niższa jest dzienna liczba zakażeń. Wtedy wynosiła ona 3067, natomiast średnia z ostatnich pięciu dni to ok. 230.
Poniżej 30 ton spadło również dobowe zużycie tlenu w szpitalach. Jeszcze kilka tygodni temu sięgnęło ono 63 ton na dobę.
Rzadziej wyjeżdżają karetki. Średnia liczba ich wyjazdów z ostatnich pięciu dni wynosi 645, a – jak pamiętamy – w pierwszym tygodniu kwietnia – Zespoły Ratownictwa Medycznego wyjeżdżały w ciągu doby nawet ponad 860 razy.
W domach pomocy społecznej mamy 10 zakażonych mieszkańców. Zakażenie występuje w 3 domach pomocy społecznej (DPS w Krakowie przy ul. Helclów, DPS w Pieczonogach, DPS w Więckowicach). Dzięki szczepieniom zakażenia w DPS-ach nie były takim problemem jak u szczytu drugiej fali epidemii, kiedy to zdarzały się dni, gdy liczba zakażonych mieszkańców DPS-ów przekraczała tysiąc.
Dobre informacje dotyczące szczepień
- Do tych wszystkich dobrych wiadomości możemy dodać także te dotyczące szczepień przeciwko COVID-19: ponad 1,2 mln zastrzyków wykonanych w Małopolsce, w tym prawie 325 tys. osób w pełni zaszczepionych; ponad pół miliona szczepień w samym Krakowie i wreszcie największa jak dotychczas dzienna liczba wykonanych szczepień - znacznie ponad 35 tys. szczepień. Jesteśmy na drodze do normalności, jaką znamy sprzed pandemii, choć oczywiście szybkość szczepień w dalszym ciągu zależeć będzie od liczby szczepionek dostarczanych przez producentów – dodaje wojewoda.
15 144 771 – to liczba szczepień wykonanych w całej Polsce. W Małopolsce jest ich obecnie 1 219 566, co plasuje nas na piątym miejscu wśród innych województw. Ostatnia dzienna liczba wykonanych w Małopolsce szczepień jest – jak dotychczas – największa. Wyniosła ona 35 423. W pełni zaszczepionych w naszym województwie jest 324 614 osób. Najwięcej szczepień – 508 807 – wykonano w Krakowie. Tutaj na tysiąc mieszkańców przypadają 652 szczepienia.
Coraz szersza sieć punktów szczepień
Dotychczas uruchomione zostały 32 Punkty Szczepień Powszechnych. Działają one w 18 powiatach/ miastach na prawach powiatu. W najbliższych dniach zaczną działać kolejne, m.in. w Wieliczce, Brzeszczach i Łapanowie. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał do chwili obecnej 42 decyzje dotyczące utworzenia Punktów Szczepień Powszechnych.
W uruchomionym 19 kwietnia pilotażowym Punkcie Szczepień Powszechnych w hali MOSiR w Olkuszu wykonano dotychczas prawie 9,5 tys. szczepień. Ponad 4,6 tys. zastrzyków podano w WKS Wawel w Krakowie, a ponad 4,2 tys. w hali sportowo-widowiskowej w Tarnowie.
Wszystkich punktów szczepień w Małopolsce jest obecnie ok. 600, w tym 12 zespołów wyjazdowych szczepiących w domach pacjentów.