Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie – to tam trafił pierwszy w Małopolsce pacjent z COVID-19. Od marca 2020 r. łącznie w tej placówce przebywały 1734 osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2. Za Szpitalem bardzo długa i wymagająca droga. Co istotne, teraz – oprócz hospitalizacji pacjentów z COVID-19 – jej szczególnym elementem są realizowane tam szczepienia.
Małopolskie szpitale regularnie otrzymują rządowe wsparcie zarówno w postaci środków ochrony indywidualnej, jak i sprzętu specjalistycznego. Pod koniec kwietnia – za pośrednictwem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity – Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie otrzymał z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych tomograf – urządzenie niezwykle ważne dla sprawnej, szybkiej i skutecznej diagnostyki. Pacjenci od dzisiaj będą badani właśnie przy wykorzystaniu nowego urządzenia.
O roli Szpitala w walce z epidemią, zmianach, które spowodowała pandemia, a także o sprzęcie, który trafił do placówki – mówili dziś na briefingu prasowym wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor Szpitala dr Jerzy Friediger oraz kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej Szpitala dr Dobrochna Szczecińska-Brzegowa.
Rezerwy strategiczne
- Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przekazała małopolskim szpitalom ogromną ilość sprzętu. Tylko w tym roku Szpital im. S. Żeromskiego w Krakowie otrzymał 5 kardiomonitorów, 3 respiratory, aparat do terapii nerkozastępczej, 6 urządzeń do tlenoterapii wysokoprzepływowej i wreszcie tomograf o wartości blisko 2,5 mln złotych. Robimy wszystko, aby wspierać szpitale walczące z COVID-19. Nowy tomograf nie tylko usprawni proces diagnostyczny, ale także poprawi komfort pracy personelu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Panu Wojewodzie za troskę i pomoc. Bez tego i bez pracy całego personelu nic byśmy nie osiągnęli. Tomograf dostaliśmy w najlepszym momencie, jaki mógł się nam trafić - podkreśla dyrektor Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie Jerzy Friediger.
- Podarowany przez Wojewodę tomograf nadaje się do badania wszystkich okolic ciała. W czasie wymiany starego sprzętu na nowy będzie on służył wszystkim pacjentom, w późniejszym jedynie pacjentom „covidowym”. Bardzo się z niego cieszymy. Jest najnowszej generacji. Pozwala uzyskać obrazy w pełni diagnostyczne. Bardzo nam ułatwia pracę, ponieważ znacząco skraca czas badania – tłumaczy dr Dobrochna Szczecińska-Brzegowa.
Najtrudniejsze chwile dla Krakowa
Wojewoda przypomniał też o ogromnym zaangażowaniu Szpitala od samego początku pandemii.
- Jeszcze przed szczytem III fali baza łóżek covidowych została tu znacząco rozwinięta. Osiągnęliśmy poziom 143 łóżek, w tym 17 respiratorowych. Co istotne, Szpital zabezpieczał też leczenie dzieci z COVID-19, niejednokrotnie wspierając w tym zakresie także inne województwa. Dzięki poprawie sytuacji epidemicznej – w uzgodnieniu z Panem Dyrektorem – od 5 maja „uwolniliśmy” już 33 łóżka (w tym 7 OIOM), pozostawiając 30-łóżkowy oddział dla dzieci – wyjaśnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
U szczytu trzeciej fali liczba zakażeń w Krakowie oraz powiatach wielickim i krakowskim stanowiła nawet ponad połowę wszystkich zakażeń w Małopolsce. Przekładało się to na obciążenie krakowskich szpitali. 7 kwietnia 2021 r. padł swoisty rekord, kiedy to było w nich 1313 pacjentów (przy 3033 hospitalizowanych w całej Małopolsce).
W samym Krakowie dla pacjentów z zakażeniem lub podejrzeniem zakażenia zostało przygotowanych blisko 1600 łóżek (maksymalny poziom został osiągnięty 9 kwietnia: 1571). Szpital im. S Żeromskiego zabezpieczał zatem niemal 10% łóżek covidowych w Krakowie (przypomnijmy, że w samym tylko szpitalu tymczasowym w EXPO udostępnionych zostało 300 łóżek, a w szpitalu tymczasowym w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof – 133).
Wyraźna poprawa sytuacji epidemicznej
Walka w Szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie trwa nadal, choć sytuacja jest znacząco lepsza niż miesiąc temu. Według danych z dziś przebywa tam 57 pacjentów, w tym 9 pod respiratorami, natomiast 12 kwietnia – Szpital opiekował się 136 pacjentami z COVID-19 (w tym 15 wymagało zastosowania respiratora).
Łącznie w Małopolsce z powodu COVID-19 hospitalizowanych jest 1120 osób osoby (dane z 12 maja). Dla porównania miesiąc wcześniej – 12 kwietnia – było ich 3047. Łóżek covidowych aktualnie mamy 2771. Na 315 respiratorów zajęte są 192 (miesiąc temu zajętych respiratorów było 409).
Dla przypomnienia: maksymalna liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 wynosiła w Małopolsce 3051, a maksymalna liczba zajętych respiratorów – 413. Pacjentów z COVID-19 jest zatem obecnie o ponad 1900 mniej w stosunku do tego rekordu, zaś zajętość respiratorów spadła ponad dwukrotnie.
Wobec poprawy sytuacji epidemicznej wojewoda małopolski Łukasz Kmita na bieżąco podejmuje decyzje o „uwalnianiu” łóżek „covidowych”. Dotychczas „odmrożone” zostały 1563 łóżka „covidowe”, w tym 165 OIOM/respiratorowych.
Tlen – najlepszy lek
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przypomniał również, że Szpital im. S. Żeromskiego otrzymał również rządowe wsparcie finansowe na wzmocnienie instalacji tlenowej.
- Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie otrzymał w 2020 r. dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 390 000 zł. W ramach tego dofinansowania placówka wykonała podstawę pod dodatkowy zbiornik oraz zamontował dodatkowy zbiornik wraz z parownicą. Zamontowany zbiornik ma pojemność 3200 kg. Całkowita pojemność zbiorników na tlen ciekły, będących w dyspozycji Szpitala, to 9450 kg. Ponadto zaprojektowano i rozbudowano wewnętrzną instalację gazów medycznych, co umożliwiło szersze prowadzenie tlenoterapii. To właśnie ze względu na znaczenie tlenu w terapii pacjentów z COVID-19 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało o przeznaczeniu środków właśnie na tego typu inwestycje – podsumowuje wojewoda.