Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita złożył dzisiaj kwiaty pod tablicą upamiętniającą miejsca martyrologii Polaków znajdującą się pod Dębem Wolności przed Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W uroczystościach wzięli udział m.in. dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr hab. Filip Musiał, prezes Stowarzyszenia "Rodzina Więźniarek Niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück" prof. Elżbieta Kuta, wiceminister edukacji i nauki prof. Włodzimierz Bernacki oraz przedstawiciele ze Stowarzyszenia Ne Cedad Academia.
– Jesteśmy w symbolicznym miejscu. Przed nami znajduje się ziemia z wyzwolonych niemieckich obozów koncentracyjnych, na terenie których naziści wymordowali prawie 200 tys. osób. Okrucieństwa zbrodni, jakich tam dokonywano, nie jestem w stanie sobie wyobrazić. Niemniej, pamięci o tym, co się wydarzyło, nie możemy nigdy utracić. Naszym celem i obowiązkiem jest mówienie o przeszłości, aby historia nigdy się nie powtórzyła. Pamiętamy o losie więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i przekazujemy tę pamięć następnym pokoleniom. W imieniu rządu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego składam hołd wszystkim Ofiarom zbrodniczego reżimu, ale także Ocaleńcom, którzy przeżyli piekło na ziemi – mówi wojewoda Łukasz Kmita.
Po uroczystym złożeniu kwiatów na krakowskich plantach, przed Konfesją św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Katedrze na Wawelu odbyła się msza święta poświęcona pamięci Polek i Polaków, Ofiar niemieckim obozów koncentracyjnych Ravensbrück, Sachsenhausen i Dachau. Eucharystię celebrował ksiądz biskup Jan Zając. Homilię wygłosił rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ksiądz prof. dr hab. Robert Tyrała. W imieniu Wojewody Małopolskiego we mszy uczestniczył wicewojewoda Ryszard Pagacz.
Zgodnie z przepisami wprowadzonymi na czas epidemii koronawirusa liczba uczestników nabożeństwa została ograniczona.