Inwestycje w dobro wspólne. Rządowe programy infrastrukturalne w powiecie myślenickim
2021-04-28

– Dzięki decyzji Pana Premiera Mateusza Morawieckiego do Małopolski płynie kolejna, ogromna pomoc finansowa. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa Mieszkańców, bo z pewnością taki będzie wymiar remontów drogowych, które zostaną zrealizowane. Słowo „rozwój” w nazwie programu jest niezwykle istotne. Chodzi nam o nową jakość. Chcemy patrzeć w przyszłość, wspólnie z samorządami realizować inwestycje, na które czekają Mieszkańcy. Zarówno Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, jak i Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych mają właśnie tak zdefiniowane cele – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dziś w Myślenicach wojewoda przekazał samorządowcom z powiatu myślenickiego symboliczne czeki potwierdzające przyznanie środków z tych programów. W wydarzeniu uczestniczył również poseł Władysław Kurowski.

Dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pomoże samorządom w przebudowie dróg gminnych w miejscowościach Jawornik i Polanka w gminie Myślenice oraz w Stadnikach w gminie Dobczyce. Zmodernizowana zostanie także droga wewnętrzna w miejscowości Kobielnik w gminie Wiśniowa. Przebudowy doczeka się także droga powiatowa nr K1943 w miejscowości Polanka, Zawada i Krzyszkowice.

Do powiatu myślenickiego i gmin z tego powiatu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trafi łącznie blisko 16 mln zł:

Powiat Myślenicki – 4 334 000,00 zł,

Gmina Myślenice – 10 041 264,63 zł,

Gmina Wiśniowa – 674 808,00 zł,

Gmina Dobczyce – 775 138,00 zł.

Zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i kierowcom jest dla nas priorytetem, którym zawsze będziemy się kierować. Środki przeznaczone dla samorządów Małopolski przyczynią się do minimalizacji zagrożeń na jezdniach, poboczach i chodnikach. Dziękuję Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za kolejne wsparcie – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Chciałem podziękować za kolejne wsparcie, które otrzymaliśmy od rządu Premiera Mateusza Morawieckiego, od którego otrzymaliśmy dofinansowanie na realizacje inwestycji drogowych, poprawiających bezpieczeństwo na drogach. Gdyby nie wsparcie rządu i dobre decyzje Pana Premiera realizacja tych inwestycji byłaby odłożona w czasie. Jesteśmy w Myślenicach na ulicy Kniaziewicza, gdzie z środków Funduszu Dróg Samorządowych zostały wykonane m.in. nowe chodniki i bezpieczne przejścia, o które od lat prosili okoliczni Mieszkańcy. Dzięki temu ruch spowolnił i jest bezpieczniej. Dziękuję za to wsparcie, dziękuję również za środki na inwestycje, których realizacja rozpocznie się w najbliższym czasie. Inwestycje będą realizowane dzięki rządowym środkom, które dla nas, samorządowców są bardzo ważne – mówi burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Wojewoda przekazał również przedstawicielom wymienionych samorządów czeki potwierdzające przyznanie dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

– Każdy z projektów, które otrzymały dofinansowanie, to inwestycje w dobro wspólne. Gmina Wiśniowa zbuduje chodniki i oświetlenie przydrożne. Gmina Dobczyce przeprowadzi inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa powodziowego. Z kolei gmina Myślenice zainwestuje w budowę sieci wodociągowej. Natomiast powiat myślenicki otrzymane środki przeznaczy na modernizację pomieszczeń w myślenickim szpitalu. Tylko na te cztery inwestycje polski rząd przeznaczy blisko 15 mln zł – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

–  Chcę podziękować Panu Wojewodzie za zrozumienie potrzeb Mieszkańców ziemi myślenickiej, bo tak trzeba nazwać te zadania drogowe, są to jedne z najpilniejszych potrzeb. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg powstał po to, aby jak najszybciej doprowadzić drogi do bezpiecznego użytkowania. Serdecznie dziękuję wszystkim samorządowcom, trzeba powiedzieć, że współpraca popłaca. Szeroko pojęte współdziałanie Samorządu z Posłem, z Wojewodą to jest coś, na czym bardzo nam zależy, bo to działanie daje dobre efekty dla Mieszkańców. Rząd Polski realizuje potężne inwestycje krajowe, ale programy takie jak RFRD pozwalają również na rozwój naszych Małych Ojczyzn –  mówi Władysław Kurowski.

Wysokość dotacji z II konkursu w ramach Rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych dla wymienionych samorządów wyniosła:

Powiat Myślenicki – 6 200 000 zł,

Gmina Myślenice – 5 000 000 zł,

Gmina Wiśniowa – 674 808 zł,

Gmina Dobczyce – 1 200 000 zł.

MyśleniceMyśleniceMyśleniceMyśleniceMyśleniceMyśleniceMyśleniceMyśleniceMyśleniceMyśleniceMyślenice
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj