Sytuacja epidemiczna w naszym województwie była bardzo dynamiczna. Nie wiemy, co przyniosą kolejne dni, choć wszyscy życzylibyśmy sobie, aby liczba osób hospitalizowanych spadała. W ostatnim czasie wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o nieodpłatne przekazanie środków ochrony osobistej i urządzeń medycznych. Te już dotarły do stolicy Małopolski. Niebawem zostaną przekazane do szpitali zajmujących się pacjentami z COVID-19.
Dziś na terenie magazynów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Półłanki w Krakowie wojewoda małopolski Łukasz Kmita przedstawił zakres wsparcia, które otrzymały małopolskie podmioty lecznicze. W spotkaniu z mediami uczestniczył również dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Andrzej Pasek. Briefing towarzyszył kolejnej już dostawie sprzętu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
- Dzięki premierowi Mateuszowi Morawieckiemu do naszego województwa dotarły kolejne transporty środków ochrony osobistej, które trafią do małopolskich szpitali. To m.in. 100 tys. kombinezonów i 140 tys. półmasek. Dzisiejsza dostawa obejmuje 50 kardiomonitorów, 30 respiratorów czy cztery urządzenia do terapii nerkozastępczej. To sprzęt, który ratuje życie. Trzymamy rękę na pulsie i na bieżąco doposażamy szpitale. To m.in. na tym polega dbałość o bezpieczeństwo Mieszkańców Małopolski. Magazyny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego są pełne sprzętu i środków ochrony osobistej. Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że jesteśmy zabezpieczeni - podkreśla wojewoda Łukasz Kmita.
Zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego do szpitala tymczasowego EXPO w Krakowie trafiło również 30 kompletów aparatów do tlenowej wentylacji wysokoprzepływowej o wartości ponad 0,5 mln zł. Ponadto w ramach akcji rozdysponowania maseczek przez rząd w całej Polsce do Małopolski trafiło ponad 4,5 mln maseczek. Niebawem zostaną one przekazane mieszkańcom.
- Dziękuję prezesowi Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michałowi Kuczmierowskiemu za niezwykle sprawną realizację i otwartość na wszelkie potrzeby, które zgłaszamy. Dziękuję Państwowej Spraży Pożarnej, która wspiera nas w przechowywaniu środków, jak i ich dystrybucji. W dobie pandemii szpitale w Małopolsce za sprawą rządu otrzymały już bardzo dużo wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego. Jest on niezbędnym narzędziem w procesie walki z niewidzialnym wrogiem, jakim jest COVID-19. Zarówno środki ochrony osobistej, jak i urządzenia medyczne ratują życie pacjentów w szpitalach. Do 31 placówek szpitalnych przygotowaliśmy w ramach ostatniej dostawy blisko 6 tys. testów antygenowych, które znacząco usprawniają pracę na SOR-ach i Izbach Przyjęć - dodaje wojewoda.
Sprzęt - przed przekazaniem do szpitali - składowany jest w pięciu magazynach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych Państwowej Spraży Pożarnej. Dotychczas Wojewódzki Magazyn Obrony Cywilnej oraz Wojewódzki Magazyn Przeciwpowodziowy dla Małopolski przy ul. Półłanki (jak i pozostałe, w Nowym Sączy czy Tarnowie) były miejscami, w których głównie przechowywaliśmy sprzęt wykorzystywany podczas powodzi. Dziś ich funkcja radykalnie się zmieniła. To tam trafiają zapasy sprzętu, który następnie dystrybuowany jest do szpitali.
- Nasz magazyn w szczycie pandemii czynny był nawet całodobowo. W tej chwili funkcjonuje do momentu obsługi ostatniego potrzebującego. Obecnie, podczas trzeciej fali pandemii, potrzebny sprzęt można otrzymać już następnego dnia. Ze względu na ilość zapotrzebowań, jakie są składane do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nie tylko przez podmioty medyczne, ale też służby, inspekcje, straże czy też jednostki samorządu terytorialnego, nasz asortyment jest składany i wydawany w pięciu magazynach – w Krakowie, w Nowym Sączu, w Tarnowie, w Bochni i w Dąbrowie Tarnowskiej, ale też w kilkunastu jednostkach Straży Pożarnej. Staramy się być jak najbardziej sprawni, działać jak najszybciej - tłumaczy dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Pasek.