- Obecnie mamy w Małopolsce blisko 550 miejsc, w których prowadzone są szczepienia przeciw COVID-19. Niebawem liczba ta będzie znacząco większa. Producenci zapowiedzieli duże dostawy szczepionek do Polski. To właśnie dlatego realizacja Narodowego Programu Szczepień przyśpiesza. W każdym powiecie powstaną Punkty Szczepień Powszechnych, na które rząd premiera Mateusza Morawieckiego przekaże dodatkowe pieniądze. Nasza małopolska sieć Punktów Szczepień Powszechnych obejmie co najmniej 43 lokalizacje, a pilotaż ruszy 19 kwietnia w hali MOSiR w Olkuszu, której szacunkowy potencjał to 700 szczepień dziennie - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Nowy etap Narodowego Programu Szczepień - jeszcze efektywniejsza infrastruktura
Celem rządu jest, aby każdy, kto chce, mógł się zaszczepić przeciw COVID-19. W realizacji tego zadania zależni jesteśmy od dostaw szczepionek. W związku z zapowiedziami większych dostaw - podjęto kolejne kroki, aby jeszcze bardziej zwiększyć możliwości liczby wykonywanych szczepień, dlatego:
• na terenie całej Polski powstaną Punkty Szczepień Powszechnych (PSP); taki status uzyskają także niektóre dotychczasowe punkty szczepień, które zwiększą swoją tygodniową wydajność;
• poszerzona zostanie baza już istniejących ponad 6500 punktów szczepień w całej Polsce;
• w każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu będą funkcjonować średnio dwa duże punkty szczepień.
Punkty Szczepień Powszechnych w naszym województwie
W naszym województwie także powstaną Punkty Szczepień Powszechnych. Wszystkie PSP będą finansowane przez rząd. Zapewnia on procesy logistyczne, ale także środki na realizację szczepień oraz zakup samych szczepionek. Punkty szczepień mają powstać jak najbliżej mieszkańców, aby każdy chętny obywatel mógł się zaszczepić. Nowe punkty będą tworzone m.in. w budynkach z dobrą lokalizacją oraz odpowiednią infrastrukturą (szkoły, domy kultury, hale sportowe itp.).
Dzięki nowym rozwiązaniom będziemy mogli każdego dnia w Punktach Szczepień Powszechnych znajdujących się w powiatach wykonać znacznie więcej szczepień niż dotychczas. W PSP zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia wykonywanych będzie ok. 200 zastrzyków. Punkty w miastach pow. 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie 500 dawek.
Mapa małopolskich Punktów Szczepień Powszechnych obejmuje obecnie 43 lokalizacje. Została one przygotowana przez Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w oparciu o wstępne propozycje wskazane przez samorządy. Ponieważ końcowe ustalenia są jeszcze w trakcie, finalną listę PSP podamy w przyszłym tygodniu.
- Dziękuję małopolskim samorządom za przedstawienie propozycji lokalizacji Punktów Szczepień Masowych. Zakładamy ich równomierne rozłożenie w województwie i pod tym kątem Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi ich weryfikację. Już teraz możemy powiedzieć, że wśród nowych lokalizacji są szkoły, hale sportowe, domy kultury, szpitale, a zatem obiekty dające gwarancję wykonywania dziennie bardzo dużej liczby szczepień. Wspólnie z samorządami zmieniamy funkcję obiektów użyteczności publicznej właśnie po to, by Punkty Szczepień Powszechnych były dostępne także choćby ze względów komunikacyjnych - tłumaczy wojewoda Łukasz Kmita.
- Dziękuję wszystkim, którzy działają w imię zasady: wszystkie ręce na pokład i solidarnie oraz konstruktywnie angażują się na rzecz bezpieczeństwa Małopolan. Punkty Szczepień Powszechnych są kolejnym elementem Narodowego Programu Szczepień. W sposób przemyślany i systematyczny rozwijamy infrastrukturę wykorzystywaną do szczepień, bo tylko szczepienia są naszą realną drogą do normalności - podkreśla wojewoda.
Pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych w Małopolsce
W pierwszej kolejności nowe rozwiązania będą wdrażane w regionach, które dziś borykają się z problemem braku szczepionek. Rząd chce, aby szczepienia w całym kraju przebiegały równomiernie.
W Małopolsce pierwszym Punktem Szczepień Powszechnych będzie hala sportowo-widowiskowa w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Wiejskiej w Olkuszu. Ten PSP poprowadzi Nowy Szpital w Olkuszu. Punkt będzie działał pod patronatem Starostwa Powiatowego w Olkuszu, zaś - jak w przypadku wszystkich Punktów Szczepień Powszechnych - środki na jego funkcjonowanie zostaną przekazane z budżetu państwa, za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego.
Wybór właśnie tej lokalizacji został podyktowany kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest deklarowana szacunkowa dzienna liczba szczepień, które będą tam wykonywane. Hala MOSiR to obiekt o bardzo dużym potencjale, umożliwiającym zaszczepienie nawet 700 osób dziennie. Taka liczba odpowiada danym wskazywanym w odniesieniu do obiektów w Krakowie i Tarnowie. Również 700 szczepień dziennie zadeklarowano w hali sportowej Arena Jaskółka w Tarnowie czy w Garnizonowym Ośrodku Szkolenia Sportowego w Krakowie. Większe liczby dziennych szczepień dotyczą tylko Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie (750) i takich obiektów jak Tauron Arena Kraków czy Hala Sportowa WKS Wawel (po 1000).
- Właśnie taka była moja rekomendacja, aby Punktami Szczepień powszechnych stały się duże hale sportowe czy aule, a zatem obiekty, które zapewnia sprawność działania i bezpieczną obsługę osób. Hala MOSiR daje takie możliwości, a zarazem gwarantuje znaczący wzrost liczby wykonywanych szczepień. Co istotne, powiat olkuski zadeklarował gotowość do uruchomienia punktu już od 19 kwietnia - wskazuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Nie bez znaczenia jest to, że powiat olkuski sąsiaduje z województwem śląskim, które ciągle zmaga się ze szczególnie trudną sytuacją epidemiczną. Po raz kolejny choćby dzisiaj właśnie to województwo zajmuje pierwsze miejsce w statystykach określających liczbę nowych zakażeń. W tych najtrudniejszych chwilach - Małopolska udzielała już wsparcia Śląskowi w zakresie hospitalizacji pacjentów z COVID-19.
Trzeba też zauważyć, że spora grupa mieszkańców powiatu olkuskiego pracuje w przemyśle – Hucie Katowice, koksowni „Przyjaźń” czy kopalniach, np. Tauron w Jaworznie (szacunkowo - ok. 38% mieszkańców pracuje w przemyśle i budownictwie: https://www.polskawliczbach.pl/powiat_olkuski).
Dlatego pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych na granicy Śląska i Małopolski będzie dawał najszersze korzyści - tym bardziej, jeśli zostanie wzięta pod uwagę deklarowana przepustowość Punktu oraz gotowość do jego uruchomienia już od początku przyszłego tygodnia.
Już ponad 8 mln szczepień
Do tej pory wykonano 8 223 370 szczepień w całej Polsce, w tym 6 033 075 pierwszą dawką i 2 190 295 drugą. W naszym województwie wykonano 660 909 szczepień, w tym drugą dawką 174 696. Dzienna liczba szczepień w Małopolsce to dziś prawie 20 tys.
Celem rządu jest zaszczepienie jak największej liczby obywateli, żebyśmy jak najszybciej mogli wrócić do normalności społeczno-gospodarczej.
Kompleksowość systemu
Natychmiast po uruchomieniu narodowego Programu Szczepień rząd podjął działania mające na celu umożliwienie skorzystania ze szczepień wszystkim zainteresowanym - także tym, mającym ograniczenia ruchowe czy wykluczonym komunikacyjnie.
Został opracowany system, w ramach którego samorządy otrzymują od rządu środki na realizację zarówno transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 (w tym osób niepełnosprawnych), jak i na organizację telefonicznego punktu zgłoszeń potrzeb transportowych i informacji o szczepieniach.
- W Małopolsce dotychczas z takiej możliwości skorzystało już ponad 2 tysiące osób. Kwota, która zostanie przekazana samorządom w Małopolsce, to blisko 900 tys. złotych. Działamy wspólnie z samorządami, które najlepiej znają potrzeby swoich Mieszkańców. Rząd przekazuje zarazem samorządom środki na realizację tych wspólnych zadań - dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.