Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w Radiu Kraków o aktualnej sytuacji epidemicznej
2021-04-06

W porannej rozmowie na antenie Radia Kraków gościł dzisiaj wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Głównym tematem była aktualna sytuacja epidemiczna w naszym województwie oraz działania, które na bieżąco podejmujemy w zakresie rozbudowy bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19.

- Pomiędzy dniem wczorajszym – pomiędzy godziną siódmą – a dniem dzisiejszym tylko w szpitalu tymczasowym EXPO liczba pacjentów wzrosła o 24, ze 104 wczoraj: dzisiaj na godzinę siódmą było 128, a więc ponad 20-procentowy wzrost zajętości łóżek w szpitalu EXPO – mówił wojewoda Łukasz Kmita.


- Na to byliśmy przygotowani. Ta praca została wykonana przez lekarzy, przez personel, przez pana dyrektora Mudynę, przez pana prezesa Asztabskiego. Generalnie widzimy i tego się obawiamy, że te dwa, trzy najbliższe dni to będzie taka fala szczytu nowych hospitalizacji. W Małopolsce na dzisiaj mamy dostępnych łóżek ponad 534 na drugim poziomie. Ruch karetek się odbywa płynnie, to są dane dokładnie sprzed chwili; kilkanaście wolnych respiratorów. Od godz. 9.00 rozpoczynamy pracę i rozmowy z kolejnymi placówkami, aby wytypować dodatkowe miejsca respiratorowe – tłumaczył wojewoda.

III fala epidemii wirusa SARS-CoV-2 ma nieco inny charakter i dynamikę niż poprzednia fala. Większa liczba pacjentów wymaga leczenia w szpitalu, a gwałtowniejszy przebieg samej choroby dotyka osoby w każdym wieku.

- To jest swoisty wyróżnik III fali, że tu stany są bardzo ciężkie. Jeszcze wczoraj rozmawiałem z moim pełnomocnikiem do spraw intensywnej terapii panem doktorem Serednickim, który mówi o tym, że coraz młodsi pacjenci trafiają właśnie do szpitala w stanie ciężkim. Stąd apel do nas wszystkich: niezależnie, czy jesteśmy trochę młodsi czy trochę starsi – uważajmy na siebie, stosujmy zasadę DDM – apelował Łukasz Kmita.

Rozmawiano także o punktach szczepień masowych, które powstają na terenie naszego województwa. Duża rolę w tym zakresie odgrywają jednostki samorządu terytorialnego i to im szczególnie podziękował wojewoda Łukasz Kmita:

- Samorządowcy są bardzo odpowiedzialni w czasie epidemii. Dziękuję im za świetną współpracę. Jest świetna współpraca z dyrektorami szpitali i samorządowcami. Oni wiedzą, że sprawne szczepienia spowodują powrót do normalności. W Małopolsce, która żyła z turystyki, będą dobre informacje. Każdy chce pojechać do Krynicy, Zakopanego, Szczawnicy, żeby cieszyć się górami. Receptą na to są szczepienia. Dziękuję samorządowcom za zgłoszenie punktów.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

20210215_Wojewoda w RadioKraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj