Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w „Tematach dnia”: razem jesteśmy silniejsi w walce z epidemią
2021-04-01

- W ostatnim czasie odbyłem spotkania z samorządowcami. Jest duży, pozytywny odzew ze strony samorządowców. Samorządowcy chcą się włączyć. Analizują teraz swoje możliwości techniczne. Zostali wyposażeni w wiedzę, w jaki modelowy sposób zorganizować punkt szczepień – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita w programie „Tematy dnia” na antenie TVP3 Kraków. Głównym zagadnieniem, o którym rozmawiano, były właśnie przygotowania do masowych szczepień. Omówiono również aktualną sytuację epidemiczną i bieżące działania podejmowane w tym zakresie.
 
- Co do zasady chcemy, aby od 19 kwietnia te wszystkie punkty były uruchomione. Są pewne kamienie milowe –  poszczególne terminy – kiedy samorządowcy mogą zgłaszać punkty. One będą także przez NFZ sprawdzone pod kątem tego, czy spełniają standardy bezpieczeństwa. To jest także kwestia skompletowania kadry medycznej – tłumaczył przedstawiciel rządu.


Aktualna sytuacja epidemiczna jest trudna. Prócz trwających przygotowań do masowych szczepień wojewoda podejmuje działania w wielu różnych dziedzinach tak, by zapewnić możliwie najlepszą sytuację pacjentom z Małopolski.
 
- Rozmawialiśmy z Ministerstwem Zdrowia. Uznaliśmy, że wystąpimy o dodatkowe środki. Łącznie już od jutra będą dodatkowe karetki, niemal w całej Małopolsce: zespoły ratownictwa medycznego, składające się z ratowników medycznych i w pełni wyposażonych karetek. Od jutra będzie ich łącznie 27. Część z tych zespołów ratownictwa medycznego to są zespoły 24-godzinne, część dotychczas funkcjonowała jako 18-, 16-, 12-godzinne. Rozszerzamy katalog między innymi dlatego, że aż 80% wyjazdów tak zwanych ZRM-ów to są wyjazdy do pacjentów covidowych – wyjaśniał wojewoda Łukasz Kmita.
 
- We wtorek będziemy zwiększali liczbę modułów w szpitalu tymczasowym w EXPO. Mamy zabezpieczoną pewną bazę, ale najważniejsze jest to, co będzie się działo w Święta. To znaczy: jak my zachowamy się wobec siebie, czy ograniczymy nasze kontakty – kontynuował wojewoda.
 
Łukasz Kmita zaapelował także o przestrzeganie obostrzeń, bo to od nas zależy czy epidemia będzie rosła w siłę.

Zachęcamy do obejrzenia całego programu.

zdj tvp
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj