Punkty szczepień masowych: droga do normalności
2021-03-30

- Chcemy, aby samorządy w maksymalnym zakresie włączyły się w akcję tworzenia punktów szczepień masowych. Najważniejszą kwestią dla nas wszystkich powinien być szybki powrót do normalności, czyli zaszczepienia największej liczby osób w możliwie najkrótszym czasie – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita na dzisiejszej wideokonferencji z małopolskimi samorządami.

W spotkaniu uczestniczyli również II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. realizacji Narodowego Program Szczepień – zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Michał Jamka.

Jak podkreślił wojewoda, jesteśmy w przełomowym momencie. Epidemia nie zwalnia, ale chcemy zrobić zdecydowany krok w walce z koronawirusem. Taką szansę bez wątpienia dają właśnie masowe szczepienia. Dlatego tak istotne jest to, aby w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) były co najmniej dwa duże punkty szczepień.

Samorządy mają najlepsze rozeznanie w zakresie miejsc, w których punkty szczepień masowych mogłyby powstać. Z założenia powinny to być takie obiekty jak domy kultury, remizy czy hale sportowe. Równie dobrym pomysłem są punkty drive thru.

Zakładana wydajność punktów szczepień masowych w miastach do 50 tys. mieszkańców to minimum 200 dawek dziennie, zaś w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców – minimum 500 dawek dziennie.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podziękował również przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego za solidarne współdziałanie w walce z COVID-19.

- Powtarzam to nieustannie: razem jesteśmy silniejsi. Bardzo dziękuję starostom za doskonałą współpracę, a za Państwa pośrednictwem – także dyrektorom szpitali, dla których są Państwo organami prowadzącymi. To zaangażowanie jest wyrazem poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo mieszkańców. Także tworzenie punktów szczepień masowych będzie tego najlepszym potwierdzeniem – podkreślił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Zależy nam na tym, aby Małopolska była przykładem tego, jak bardzo jesteśmy w stanie się wszyscy zmobilizować. Dzięki dobrej współpracy wszystkich organów jesteśmy w stanie zrobić przełomowy krok w walce z pandemią. Małopolska jest dużym łańcuchem, który jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo, ale w Małopolsce nie ma słabych ogniw – mówił wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

20210330 Wideokonferencja z samorządami 20210330 Wideokonferencja z samorządami 20210330 Wideokonferencja z samorządami 20210330 Wideokonferencja z samorządami 20210330 Wideokonferencja z samorządami 20210330 Wideokonferencja z samorządami 20210330 Wideokonferencja z samorządami
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj