Wojewoda Łukasz Kmita w Radiu Kraków: Na tę chwilę mamy dużą rezerwę łóżek covidowych
2021-03-01

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita był dziś gościem porannej audycji w Radiu Kraków. Aktualna sytuacja epidemiczna w naszym województwie i dostosowanie do niej działań w zakresie bazy łóżek covidowych to tematy, które zdominowały rozmowę.

– Między 10 a 28 lutego liczba pacjentów z koronawirusem w małopolskich szpitalach wzrosła o 200. (…) Niestety wszystkie dane mówią o tym, że epidemia będzie nam przyspieszać. Apeluję więc do wszystkich o stosowanie podstawowych zasad: dezynfekcja, dystans, maseczki – mówił wojewoda.

W rozmowie poruszono kwestię przygotowania służby zdrowia do rosnącego trendu zakażeń COVID-19 i zabezpieczenia miejsc w szpitalach, również w tych tymczasowych.


– Na tę chwilę mamy dużą rezerwę łóżek covidowych. (…) Szpitale tymczasowe – hala Jaskółka w Tarnowie, szpital w Krynicy i EXPO w Krakowie – to nasz żelazny bufor. W EXPO zmieniliśmy strukturę szpitala na punkt szczepień. Wykorzystujemy więc potencjał tego miejsca. W przypadku Jaskółki mamy zgromadzone środki z Agencji Rezerw Strategicznych. Jesteśmy gotowi do uruchomienia tego projektu, ale na razie analizujemy przyrost. Nie jesteśmy w takiej sytuacji, że koniecznie musimy dzisiaj ten projekt dokończyć – stwierdził wojewoda.

Przedstawiciel rządu w województwie małopolskim przyznał, że w ostatnim czasie zwiększyła się liczba osób pod respiratorami (obecnie w stanie ciężkim jest 116 pacjentów). Zaapelował, aby w razie potrzeby korzystać z pomocy lekarza i nie czekać do ostatniej chwili w przypadku pogorszenia stanu zdrowia.

Wojewoda małopolski zaapelował również o stosowanie się do obostrzeń sanitarnych. Według danych Policji, w ciągu weekendu funkcjonariusze w naszym regionie nałożyli prawie 600 mandatów na osoby niestosujące obowiązku zasłaniania twarzy.

– Te prawie 600 mandatów to 600 osób, które narażało nas wszystkich na ryzyko. Wariant brytyjski jest dużo bardziej zakaźny. Takie zachowania trzeba ocenić negatywnie – dodał Łukasz Kmita.

Dziś przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wojewoda przypomniał, że jesteśmy winni pamięć Bohaterom, którzy przez 40 lat byli zapomniani.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

20210215_Wojewoda w RadioKraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj