Wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Trzymamy rękę na pulsie
2021-02-26

23 lutego – 293 przypadki zakażeń w Małopolsce, a już następnego dnia 718. Kolejny raport przynosi informację o wzroście do poziomu 752. Dziś liczba ta wynosi 660. Nie są to oczywiście takie dane, z jakimi mieliśmy do czynienia w listopadzie, kiedy to liczba pozytywnych wyników testów na koronawirusa w Małopolsce oscylowała wokół 2000 (20 listopada wyniosła 2045). Z uwagą te dane obserwujemy. Jesteśmy gotowi do ewentualnego poszerzania bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19.

- Na bieżąco przyglądamy się sytuacji epidemicznej i będziemy dostosowywać do niej dalsze działania dotyczące bazy łóżek covidowych w Małopolsce. Jestem w stałym kontakcie z dyrektorami szpitali oraz Inspekcją Sanitarną. Trzymamy rękę na pulsie. Chcę przy tym zaznaczyć, że jesienią wraz z dyrektorami szpitali i Narodowym Funduszem Zdrowia wspólnym wysiłkiem wypracowaliśmy elastyczny scenariusz rozbudowywania bazy łóżek covidowych, do którego w każdej chwili możemy wrócić. Jeszcze raz chcę podziękować dyrektorom szpitali i samorządowym organom prowadzącym za tamten ogromny wysiłek organizacyjny. Zarazem apeluję o dalszą wzmożoną czujność. Mamy wspólny cel: łączy nas Małopolska i dobro pacjentów. Zrobimy wszystko, aby dalej bezpiecznie prowadzić Małopolskę przez epidemię – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita na dzisiejszym briefingu prasowym.


Słowo klucz: elastyczność
Maksymalnie dla pacjentów COVID-19 w Małopolsce przygotowanych było ponad 4 tys. łóżek (wg wydanych decyzji – 20.11.: 4082), co stanowiło 35% całego zasobu. Liczba łóżek covidowych – wg ostatnich danych – wynosi w Małopolsce 1852.

Z myślą o pacjentach, których problemy zdrowotne nie są związane z koronawirusem, na podstawie decyzji Wojewody Małopolskiego „odmrożonych” zostało zatem ponad 50% łóżek covidowych. Takie działania mogliśmy podjąć, gdyż pozwalała na to sytuacja epidemiczna.

Dotychczasowe ustalenia wojewody małopolskiego Łukasza Kmity z dyrektorami małopolskich szpitali dotyczące „odmrażania” łóżek covidowych opierały się na deklaracji szpitali, że w razie potrzeby łóżka te z powrotem zostaną przygotowane.

Jeśli zatem potrzeby w zakresie hospitalizacji pacjentów COVID-19 będą wzrastać, w uzgodnieniu z NFZ i oczywiście szpitalami – wydamy kolejne decyzje zwiększające liczbę łóżek covidowych. W najbliższym czasie planowane są wideokonferencje z dyrektorami małopolskich szpitali dotyczące tego tematu.

Dodajmy, że według ostatnich danych na II poziomie zabezpieczenia pod kątem COVID-19 wolnych jest 429 łóżek. Łączna liczba wolnych łóżek w małopolskich szpitalach (nie licząc SOR-ów, ginekologii i neonatologii) wynosi 2523 (obłożenie na poziomie 76%).

Tandemy międzyszpitalne
W ostatnim czasie w województwie małopolskim wdrożono nową koncepcję zabezpieczenia łóżek covidowych, zakładającej wyznaczenie szpitali, które będą nadal posiadały zabezpieczone łóżka dla pacjentów COVID-19 na podstawie decyzji Wojewody Małopolskiego oraz szpitali, które nie będą już zobligowane decyzją Wojewody do zabezpieczenia łóżek dla zakażonych pacjentów. Zachowujemy zatem równowagę systemu, a zmiany mają charakter jakościowy, a nie ilościowy.

Wśród szpitali krakowskich decyzja likwidująca łóżka na II poziomie zabezpieczenia dla pacjentów z potwierdzonym wynikiem SRAS-CoV-2 została wydana dla 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką i dla Specjalistycznego Szpitala im. Ludwika Rydygiera Sp. z o.o. Jednocześnie, w wyniku realizacji koncepcji, wydana została decyzja zwiększająca liczbę łóżek covidowych na II poziomie zabezpieczenia dla Szpitala MSWIA.

Poza Krakowem koncepcja została wdrożona na bazie sąsiadujących ze sobą powiatów. I tak w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu zlikwidowano łóżka II poziomu zabezpieczenia, a ciężar opieki nad pacjentami regionu tatrzańskiego przejął Szpital Powiatowy im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem z łączną liczbą 54 łóżek covidowych, w tym 8 respiratorowych.

W Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu stopniowo jest ograniczana liczba łóżek na II poziomie zabezpieczenia dla pacjentów z potwierdzonym wynikiem SARS-CoV-2. Jednocześnie Szpital nadal będzie zabezpieczał 12 łóżek OIOM dla pacjentów COVID-19. Natomiast Szpital Powiatowy w Chrzanowie przejmuje docelowo zabezpieczenie łóżek dla pacjentów z potwierdzonym wynikiem SRAS-CoV-2 zarówno z powiatu chrzanowskiego, jak i oświęcimskiego.  

Zwiększenia liczby łóżek
W ostatnich dniach obserwujemy niestety pogarszającą się sytuację epidemiczną na terenie województwa małopolskiego, a tym samym wzrost liczby pacjentów hospitalizowanych. Na szczęcie nie jest to lawinowy wzrost, który wymagałby podejmowania pilnych działań w postaci wydania licznych decyzji zwiększających liczbę łóżek na II poziomie zabeczenia. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana i analizowana.

- W razie dalszego wzrostu liczby zachorowań, podejmiemy działania wpisujące się w zasadę „cofania się o pół kroku”, czyli w razie pogorszenia sytuacji epidemicznej – cofania ostatniej decyzji zmniejszającej liczbę łóżek. Przykładowo 24 listopada zajętych przez pacjentów z COVID-19 było 1811 łóżek, a 24 lutego – 910. Sytuacja jest zatem znacząco lepsza niż w listopadzie, jednak trzeba zauważyć, że 24 stycznia liczba łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19 była mniejsza niż w ostatnich dniach, wynosząc 868. Jesteśmy przygotowani, by natychmiast wdrożyć scenariusz poszerzania bazy łóżek covidowych – tłumaczy wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jeśli chodzi o wspomniany Szpital MSWiA, to wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał decyzję zwiększającą w tej placówce liczbę łóżek o 39 na II poziomie, która będzie skutkować od 1 marca. Tym samym od 1 marca Szpital będzie zabezpieczał łącznie 106 łóżek covidowych, w tym 9 łóżek respiratorowych.

Dziś wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał również decyzję zwiększającą od 1 marca 2021 r. o 48 liczbę łóżek w Szpitalu w Chrzanowie. Tym samym łączna liczba łóżek wynosić będzie: 124, w tym 3 respiratorowe.

Według aktualnie wydanych decyzji – liczba łózek covidowych 1 marca będzie wynosić 1981.

20210226 Aktualna sytuacja covidowa 20210226 Aktualna sytuacja covidowa 20210226 Aktualna sytuacja covidowa Briefing 26.02.2021-1Briefing 26.02.2021-2Briefing 26.02.2021-3briefing 26.02.2021-4
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj