Zima, mróz, ogromny strach… Mieli godzinę na spakowanie swojego dobytku… Mówią, że tamten dzień był dla nich jak wyrok… Dziś przypada 81. rocznica pierwszych masowych deportacji obywateli polskich do ZSRS. Przywołujemy historię Sybiraków, dla których wówczas rozpoczął się najczarniejszy okres w życiu…
Od wielu lat uroczystości upamiętnienia tragedii Sybiraków organizuje Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie we współpracy z Krakowskim Oddziałem Związku Sybiraków i Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie. W tym roku, ze względu na pandemię, miały one wymiar przede wszystkim symboliczny. W kościele garnizonowym pw. św. Agnieszki w Krakowie odbyła się msza święta. Złożono również kwiaty przy tablicy Zesłańców Sybiru na placu Ojca Adama Studzińskiego. W uroczystościach uczestniczyli wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
- To kolejna, już 81. rocznica wywózki Polaków w głąb Związku Sowieckiego. Dziś szczególnie podkreślamy pamięć o tych, którzy wbrew swojej woli, w straszliwych warunkach, niejednokrotnie bez jedzenia i picia, zostali wywiezieni w głąb ZSRS do niewolniczej pracy. I pamięć tę przekazywać będziemy kolejnym pokoleniom. To nasze zobowiązanie - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w ramach obchodów rocznicowych zorganizowało akcję „Telefon do Sybiraka”. Biorą w niej udział harcerze z 77. Drużyny Harcerskiej „Biedronka” im. Armii Krajowej w Krzęcinie.
Zachęcamy także do obejrzenia materiałów filmowych przygotowanych przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP
www.youtube.com/channel/UCoh7QX2EsbVZSZLFM-ww_uA
https://www.youtube.com/watch?v=MyrsnhEwDyA