Przypadająca dziś 76. rocznica wyzwolenia kompleksu obozowego KL Auschwitz to zarazem Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Nasze myśli kierują się ku miejscu, które stało się symbolem cierpienia, hitlerowskiego ludobójstwa, zagłady Żydów.
Czcimy pamięć ofiar byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Ściana Straceń na terenie KL Auschwitz, Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu w Brzezince, budynek kwaterowania więźniarek Karnego Komanda Kobiet KL Auschwitz-Bor/Budy w Brzeszczach – w tych symbolicznych punktach wojewoda małopolski Łukasz Kmita złożył w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego kwiaty i znicze.
- Pamiętam słowa Jana Pawła II wypowiedziane na terenie hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w czerwcu 1979 roku. Jak powiedział nasz Papież, tego miejsca nie można tylko zwiedzać, ale „trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści". Miejsca, które stało się „Golgotą naszych czasów”… Mija 76 lat, a nasza pamięć kieruje się ku tym wszystkim, których droga życiowa przebiegła pod bramą z napisem: „Arbeit macht frei”… Pochylamy głowy przed heroicznymi próbami ocalenia godności człowieka, które podejmowali – często z narażeniem własnego życia – więźniowie i okoliczni mieszkańcy, chcący dać nadzieję współtowarzyszom tego trudnego losu. Dziś głośno mówimy: pamiętamy! Niesiemy w sercach pamięć o tragediach, które miały tu miejsce! Przekazujemy ją młodszym pokoleniom, ufając i prosząc, by potraktowali tamte apokaliptyczne wydarzenia z należytą czcią – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.