W odnowionej sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej, przy dźwiękach kolęd odbyło się coroczne spotkanie opłatkowe z udziałem metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, marszałka Witolda Kozłowskiego oraz przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Jana Tadeusza Dudy. Gospodarzem spotkania był dyrektor Filharmonii Krakowskiej Mateusz Prendota.
Uroczystość, która rokrocznie gromadziła rzesze samorządowców z całej Małopolski, ze względu na trwającą pandemię, miała charakter symboliczny. Uczestnicy przekazali Małopolanom życzenia oraz przyjęli Betlejemskie Światło Pokoju.
- Drodzy Małopolanie, Święta Bożego Narodzenia niech będą okresem radości i wzrastania. Życzę Państwu, aby był to także czas rodzinnego spędzania Świąt, a Nowy Rok 2021, który jest u progu, by był rokiem nadziei i radości. Rokiem końca pandemii, ale też czasem, w którym będziemy pamiętali o wartościach, które stale towarzyszyły Małopolsce i Małopolanom. O wartościach, które dzisiaj niestety wiele osób kontestuje. Jestem przekonany, że w przyszłym toku, razem z Księdzem Arcybiskupem, z Panem Przewodniczącym i z Panem Marszałkiem, ale także z całą rodziną małopolskich samorządowców, małopolskich przedstawicieli administracji rządowej uda nam się spotkać, przełamać opłatkiem i złożyć sobie życzenia. Dziś musimy tego dokonać w takiej formule, ale ta nadzieja płynąca z betlejemskiego żłóbka jest w naszych sercach. Wszystkiego dobrego dla wszystkich Małopolan, dla wszystkich osób przebywających na terenie naszego województwa, dla nas wszystkich. Szczęśliwego, błogosławionego Nowego 2021 Roku – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Małopolski
Spotkanie było okazją do przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, które na ręce księdza arcybiskupa marka Jędraszewskiego, wojewody Łukasza Kmity, marszałka Witolda Kozłowskiego oraz przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Jana Tadeusza Dudy trafiło od małopolskich harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego.
ZHP organizuje tę akcję od 1991 roku. Tradycyjnie światło przekazują do Polski słowaccy skauci, a nasz kraj jest jednym z ogniw sztafety. Światło trafia dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Światło służby”.
Relacja z Małopolskiego Spotkania Opłatkowego w TV Małopolska