W ostatnim czasie dynamicznie wzrosła liczba osób z zakażeniem koronawirusem w województwie małopolskim. Rządowe regulacje dotyczące wprowadzenia dodatkowych obostrzeń są swoistym „hamulcem bezpieczeństwa” w walce z rozprzestrzenianiem się epidemii.
- Cała Polska została objęta tzw. „żółtą strefą”, a pięć małopolskich powiatów jest w „strefie czerwonej”. Wykonywane przez Policję kontrole mają za zadanie wyegzekwowanie zasad i obostrzeń, których celem jest deeskalacja pandemii. Państwa działania będą zatem niezwykle ważne i konieczne z punktu widzenia interesu społecznego. Jednocześnie zależy mi na tym, aby wszystkie służby mundurowe, które udzielają pomocy innym oraz dbają o przestrzeganie prawa, mogły czuć się bezpiecznie podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita na wideokonferencji z komendantem wojewódzkim Policji w Krakowie insp. Romanem Kusterem, komendantem wojewódzkim PSP st. bryg. Piotrem Filipkiem oraz komendantami powiatowymi.
Jednym z wielu zadań wykonywanych przez Policję od początku epidemii jest sprawdzanie, czy osoby objęte kwarantanną znajdują się w miejscu, w którym powinny ją odbywać. Według stanu na 9 października 2020 roku objętych kwarantanną na terenie województwa małopolskiego jest 17938 osób. Z aplikacji „Kwarantanna domowa” korzysta 4619 osób, co stanowi 25,7% ogółu osób objętych kwarantanną (dane z aplikacji EWP). Pokazuje to, jak wiele czynności kontrolnych jest podejmowanych na co dzień przez Policję tylko w tym obszarze.
Od dziś do sprawdzeń kwarantanny przydzielonych zostało 45 żołnierzy WOT, którzy będą wspierać jednostki powiatowe i miejskie Policji. Przypadki łamania kwarantanny są sporadyczne – to poniżej 1 procenta kontrolowanych.
W związku z wprowadzeniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii Policja wykonała też szereg kontroli dotyczących przestrzegania obostrzeń w poszczególnych obszarach (dane od początku działań):
- środki transportu – 24493 kontroli, w tym z Państwową Inspekcją Sanitarną – 220;
- placówki handlowe – 21737 kontroli, w tym z PIS – 8705;
- miejsca organizacji wesel – 1527 kontroli, w tym z PIS – 951;
- dyskotek – 99;
- innych miejsc (tj. salony fryzjerskie, targowiska, punkty gastronomiczne, stacje paliw, siłownie, parki, dworce) – 341, w tym z PIS – 81.
Od początku działań policjanci jednostek organizacyjnych Policji województwa małopolskiego przekazali do Powiatowych Inspekcji Sanitarnych 902 notatki w związku z nieprzestrzeganiem kwarantanny oraz 827 notatek w związku z pozostałymi naruszeniami (łącznie 1729 notatek).
Policyjne restrykcje w związku z wprowadzonymi obostrzeniami przedstawia tabela.
Te działania zostaną jeszcze zintensyfikowane i dodatkowo poszerzone o nadawanie z radiowozów komunikatów przypominających o obostrzeniach i normach sanitarno-epidemicznych.
Tylko wczoraj za nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa w Małopolsce Policja pouczyła 385 osób, 125 ukarano mandatami karnymi a wobec 12 skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Skontrolowano także 561 środków transportu zbiorowego, 828 placówek handlowych (w tym 383 z pracownikami sanepidu).