W związku z ogłoszeniem przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa alertu pogodowego II stopnia dla Małopolski, wojewoda Łukasz Kmita zwołał w trybie pilnym Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli szefowie policji, straży pożarnej, straży granicznej, wojska, IMGW i RZGW Wody Polskie.
W posiedzeniu, zorganizowanym w trybie zdalnym, wziął również udział wicewojewoda Zbigniew Starzec, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz dyrektorzy wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
- Sytuacja, w której się spotykamy wymaga podjęcia zdecydowanych działań. Prognozy dla północnej i zachodniej części naszego regionu zapowiadają wystąpienie obfitych opadów deszczu, gwałtownych wiatrów, a nawet gradu. Jesteśmy na posterunku i stale monitorujemy zmiany pogodowe. Dziękuję wszystkim służbom za zaangażowanie – mówił wojewoda Łukasz Kmita.
W trakcie trwania spotkania przedstawiciele IMGW i RZGW Wody Polskie omówili bieżącą informację meteorologiczną i hydrologiczną w kontekście ogłoszonego alarmu. Poszczególne służby mundurowe poinformowały o swojej gotowości do udzielenia pomocy.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita spotkał się również ze starostami z naszego województwa. Omówił sytuację związaną z ogłoszeniem alertu oraz zapewnił o zaangażowaniu wszystkich służb podległych wojewodzie.
***
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alarm II stopnia dla Krakowa i 8 powiatów: chrzanowskiego, krakowskiego, miechowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, proszowickiego, suskiego i wadowickiego. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 30 mm oraz porywami wiatru do 110 km/h, miejscami możliwe opady gradu.
Stan na godz. 8.00
Obszar: zlewnie: Soły poniżej kaskady zbiorników, Skawy, Skawinki oraz zlewnie rzek na północ od Wisły w obrębie województwa (małopolskie)
Przebieg: W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 50%
Podczas burzy należny pamiętać, aby:
• usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
• przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
• zamknąć okna i drzwi,
• pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe,
• jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem,
• unikać przebywania pod drzewami,
• unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
• pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
• rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów, jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie – chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.
Pamiętajmy, że o przypadkach, które naszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998.