Walcząca Warszawa była symbolem wolnej i dumnej Ojczyzny, choć Polska pozostawała pod okupacją niemiecką. To właśnie wyzwolona stolica stała się przedmiotem marzeń Polaków. 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się powstanie… O 17.00 wybiła godzina „W”…
W 76. rocznicę tamtych wydarzeń w całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające ten moment i 63 dni – jakże trudnej – walki. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał, małopolscy parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz mieszkańcy i turyści zatrzymali się na krakowskim Rynku Głównym, by uczcić pamięć poległych Żołnierzy. Dokładnie o godzinie 17.00 zawyły syreny…
Następnie pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, w Bazylice Mariackiej, odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny i poległych w walkach.
Wcześniej tego dnia wojewoda Piotr Ćwik złożył kwiaty przy pomniku Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. W imieniu wojewody kwiaty zostały złożone także przy kamieniu węgielnym pod budowę pomnika Armii Krajowej w Krakowie na bulwarze Czerwieńskim.
Z uwagi na obecną sytuacją epidemiczną program uroczystości obchodów został ograniczony.
Zdjęcia: IPN Kraków, MUW