4 czerwca 1989 roku Polacy po raz pierwszy po wielu latach komunizmu ruszyli do urn, by wybrać nowe władze. To miał być początek zmian, na które liczył naród. Zwycięstwo „Solidarności” w pierwszych, częściowo wolnych wyborach stało się faktem.
Z okazji 31. rocznicy wyborów kontraktowych dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr Filip Musiał oraz dyrektor Biura Wojewody Monika Kolasa złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą siedzibę Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego w Krakowie.
Po przeszło trzech dekadach zwycięstwo opozycji nie jest oceniane jednoznacznie. Strona solidarnościowa nie zdecydowała się na odważne sięgnięcie po władzę. Część opozycji zbojkotowała wybory, uznając, że porozumienia okrągłostołowe oznaczają dogadanie się z komunistycznym rządem. Środowiska radykalnej prawicy, przeciwne porozumieniu z komunistami, ostro artykułowały rozczarowanie tempem przemian w kraju.
Historia pokazuje, że zwycięstwo strony solidarnościowej w wyborach kontraktowych z czerwca 1989 roku nie zostało w pełni wykorzystane. Wiązało się z pełnieniem funkcji prezydenta Polski przez generała Wojciecha Jaruzelskiego, obecnością wojsk sowieckich, a przede wszystkim z udziałem działaczy komunistycznych w życiu politycznym. Pierwsze w pełni wolne wybory parlamentarne w Polsce odbyły się dopiero 27 października 1991 r.
Zdjęcia: IPN Kraków