Ponad 1,1 miliarda złotych trafiło do przedsiębiorców z województwa małopolskiego w ramach różnych instrumentów tarczy antykryzysowej. – Zależy nam na ochronie jak największej liczby miejsc pracy, to dzisiaj priorytet. Robimy, co tylko możliwe, żeby firmy otrzymywały wsparcie jak najszybciej – powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej w Krakowie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Anna Schmidt-Rodziewicz.
Ministerstwo Rodziny rozpoczęło w poniedziałek cykl regionalnych konferencji i spotkań z przedsiębiorcami, którzy otrzymali wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. We wtorek w Krakowie wiceminister Anna Schmidt-Rodziewicz o działaniu Tarczy Antykryzysowej rozmawiała z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem oraz prezesem Laboratorium Medycznego Diagnostyka Jakubem Swadźbą.
– Podczas kolejnych spotkań podsumowujemy realizację wsparcia z Tarczy Antykryzysowej w poszczególnych województwach. Spotykamy się i rozmawiamy z przedstawicielami firm na temat pomocy, jaką otrzymują, ich bieżącej sytuacji i potrzeb. Spotykamy się też z wojewodami. Wszystko po to, by bliżej przyjrzeć się sytuacji w regionach – mówi wiceminister Anna Schmidt-Rodziewicz.
Miliardy na ochronę miejsc pracy
Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że z tytułu rożnych instrumentów wsparcia przewidzianych w Tarczy Antykryzysowej do przedsiębiorców w całej Polsce trafiło już blisko 15,3 mld złotych.
W województwie małopolskim kwota wsparcia osiągnęła poziom prawie 1 mld 105 mln złotych. Przeznaczono:
• blisko 297 mln złotych ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na ochronę ponad 63 tys. miejsc pracy;
• ponad 431 mln złotych przyznanych pożyczek dla mikroprzedsiębiorców;
• ponad 169 mln złotych dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dla firm i organizacji zatrudniających ponad 32,6 tys. osób;
• ponad 207 mln złotych na świadczenia postojowe dla ponad 105,7 tys. osób.
– To realna i potrzebna pomoc na ochronę miejsc pracy. Tarcza daje firmom narzędzia do przetrwania w tym trudnym okresie. Zależy nam na tym, żeby wsparcie trafiało do firm jak najszybciej – powiedziała wiceminister rodziny.
– W ubiegły czwartek w powiecie tarnowskim w miejscowości Chojnik miałem okazję spotkać się z przedsiębiorcą, który zatrudnia kilkanaście osób. Dziś jesteśmy w firmie zatrudniającej znacznie więcej pracowników. Obydwa miejsca mają wspólny mianownik: gdy koronawirus zagroził miejscom pracy, właściciele postanowili o nie zawalczyć i skutecznie sięgnęli po rządowe wsparcie z Tarczy Antykryzysowej. Walka z koronawirusem, ochrona miejsc pracy i utrzymanie płynności firm to aktualnie nasze priorytety – podsumował wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
Tarcza antykryzysowa w Małopolsce - prezentacja
Briefing prasowy i wizyta w firmie Diagnostyka - zdjęcia