Uczymy się żyć z koronawirusem
2020-05-25

- Zadajemy sobie pytanie co po wirusie i co w sytuacji ewentualnego nawrotu epidemii? Tak może być jesienią. Trzeba układać życie społeczne od nowa. Jednym z tych obszarów jest edukacja, takie zaopiekowanie się obywatelami, żeby byli bezpieczni i mogli pogłębiać wiedzę. Praca na odległość pokazała, że to możliwe, ale pobyt w grupie jest konieczny. Dyrektorzy będą układali szczegółowe zasady organizacji życia szkoły, żeby zapewnić odpowiednie warunki – mówił wojewoda Piotr Ćwik w porannej rozmowie na antenie Radia Kraków.

W ramach kolejnego etapu uwalniania obostrzeń od dzisiaj szkoły mogą prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla najmłodszych uczniów. Ale to nie wszystko. Ruszają także konsultacje dla przygotowujących się do egzaminów ósmoklasistów i tegorocznych maturzystów.

Chociaż epidemia wymusiła przeorganizowanie wielu aspektów życia codziennego, pokazała także, jak wiele spraw może toczyć się dzięki współczesnym rozwiązaniom technicznym.

- Praca zdalna realizowana przez kolejne tygodnie pandemii to nie był czas stracony dla uczniów. Był to wielki wysiłek nauczycieli, którzy szybko dostosowali się do nowych okoliczności – mówił wojewoda.

Swoją działalność wznawiają także m.in. placówki wsparcia dziennego, kluby seniora. W naszym województwie niektóre z tych miejsc pozostaną nadal zamknięte. 

- Na terenie Małopolski ruszają domy seniora, z wyłączeniem kilku powiatów. To powiat bocheński, limanowski, myślenicki i oświęcimski. Rekomendacje Sanepidu są dla mnie wyznacznikiem. Tu była rekomendacja, żeby w tych powiatach placówki były jeszcze zamknięte – tłumaczył wojewoda P. Ćwik.  

Także Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poszerza bezpośrednią obsługę obywateli, chociaż nadal obowiązują specjalne zalecenia. Wojewoda przypomniał o niektórych z nich:

- Zachęcamy do korzystania z komunikacji elektronicznej, telefonicznej i pocztowej. Tak Urząd Wojewódzki realizował swoje zadania. Oczywiście dopuszczalna liczba interesantów w danym pomieszczeniu nie może być większa niż 1 osoba na 1 stanowisko. (…) Ważne jest, żeby przez telefon umawiać się na wizyty, żeby unikać kumulacji kilku osób.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/rozmowy/piotr-cwik-co-po-wirusie-trzeba-ukladac-zycie-spoleczne-od-nowa/


Radio_Krak_Koronawirus3Radio_Krak_Koronawirus2
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj