Punkty pobrań wymazów dla osób kończących kwarantannę
2020-05-09

Ruszają punkty, w których osoby kończące kwarantannę będą mogły poddać się testom pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2. Pierwsze SMS-y informujące o możliwości skorzystania z takich wymazów do mieszkańców Małopolski powinny być rozesłane już jutro.

Ostatnie przygotowania do uruchomienia takich dodatkowych punktów pobrań oraz zasady ich funkcjonowania wojewoda małopolski Piotr Ćwik omawiał dziś na wideokonferencji z przedstawicielami Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz małopolskich szpitali, które będą prowadzić takie punkty. W województwie małopolskim aktualnie jest ich gotowych dziewięć.

- To wzmocnienie systemu, pozwalające jeszcze dodatkowo weryfikować liczbę zakażonych i poszerzać diagnostykę. To też doskonały przykład elastycznego rozwiązania, po które sięgamy w działaniach związanych z koronawirusem – mówi wojewoda Piotr Ćwik.

Możliwość przeprowadzania testów wykrywających koronawirusa u osób kończących obowiązkową kwarantannę wprowadziło przyjęte na początku maja rozporządzenie Rady Ministrów łagodzące część obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. Zakłada ono, że do specjalnie wyznaczonych punktów pobrań wymazów będą mogły zgłaszać się osoby w 12. dobie kwarantanny.

O możliwości skorzystania z testu informować będzie specjalnie stworzony system informatyczny, rozsyłający do osób kończących kwarantannę powiadomienia SMS. Do wyznaczonego punktu należy dotrzeć własnym środkiem transportu. Osoba, która kończy kwarantannę i chce skorzystać z badania, powinna telefonicznie skontaktować się z najbliższym punktem pobrań i ustalić dogodny termin zgłoszenia.

W Małopolsce wymazy potrzebne do przeprowadzenia testów będą pobierali medycy ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach, Szpitala Powiatowego im. bł. Marty Wieckiej w Bochni oraz szpitali powiatowych w Dąbrowie Tarnowskiej, Brzesku, Proszowicach, Zakopanem i Krynicy-Zdroju.

Wyznaczone pomieszczenia, w których będą przyjmowani zainteresowani, znajdują się przy wejściach do szpitalnych oddziałów ratunkowych, izb przyjęć, oddziałów zakaźnych czy też w specjalnych namiotach ustawionych przed budynkami placówek. Szpital w Bochni ma przygotowaną sterylną „budkę”, służącą do pobierania wymazów, zaś w Zakopanem nie ma konieczności wysiadania z samochodu, a medycy materiał biologiczny pobiorą przez uchyloną szybę auta.

Koszty wszystkich wykonanych testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. W całej Polsce utworzenie punktów pobrań materiału biologicznego zadeklarowało już ponad 160 placówek. Lista nie jest zamknięta i będzie na bieżąco aktualizowana.

Źródło informacji o punktach pobrań: MOW NFZ

20200509 Wideokonferencja 20200509 Wideokonferencja 20200509 Wideokonferencja 20200509 Wideokonferencja 20200509 Wideokonferencja 20200509 Wideokonferencja 20200509 Wideokonferencja
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj