Wojewoda Piotr Ćwik w „Tematach dnia”
2020-04-30

Bieżąca sytuacja epidemiczna w województwie, kolejny etap „odmrażania” gospodarki, wsparcie dla samorządów w związku z otwieraniem żłobków i przedszkoli, a także tegoroczne obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Narodowego Konstytucji Trzeciego Maja – o tym redaktor Alicja Popiel rozmawiała z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem w dzisiejszym programie „Tematy dnia” w TVP3 Kraków.

Wojewoda odniósł się do zmian legislacyjnych, na mocy których lekarze i pielęgniarki zajmujący się pacjentami z koronawirusem SARS-CoV-2 będą mogli pracować tylko w jednym miejscu. Jak podkreślił, te zmiany były potrzebne, a ich celem jest to, by minimalizować ryzyko zakażeń w szpitalach i DPS-ach.

Piotr Ćwik ocenił również aktualną sytuację epidemiczną w naszym województwie. Jak podkreślił, owszem – wskaźnik zapadalności jest u nas niższy niż średnia krajowa, ale w żaden sposób nie zwalnia nas to z czujności. Wojewoda jeszcze raz przypomniał, jak wiele zależy od nas samych – od tego, czy będziemy nosić maseczki, dbać o higienę i zachowywać dystans społeczny.

Jak wiemy, w ramach kolejnego etapu „odmrażania” gospodarki zostaną otwarte żłobki i przedszkola. Jak podkreślił Piotr Ćwik, decyzja o wznowieniu ich działalności pozostaje w gestii organu prowadzącego i dyrekcji danej placówki, natomiast jako dodatkowe wsparcie za pośrednictwem urzędów wojewódzkich do żłobków i przedszkoli zostaną przekazane środki do dezynfekcji. Wojewodowie, wspierając samorządy, przekażą im ponad milion litrów płynu dezynfekcyjnego.

Koronawirus odcisnął piętno na wielu dziedzinach naszego życia. Także z jego powodu inne będą tegoroczne obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Narodowego Konstytucji Trzeciego Maja. Przede wszystkim będą one miały wymiar symboliczny.

Jak mówi wojewoda, ważne, byśmy potwierdzili nasze przywiązanie do Biało-Czerwonej i polskiej historii. Zachęcamy do włączenia się do akcji #ZdjęciezBiałoCzerwoną i publikowania zdjęć z flagą w ramach specjalnie utworzonego wydarzenia na profilu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie na Facebooku.

W tym roku 3 maja nie będzie tradycyjnego pochodu i uroczystości, do których byliśmy przyzwyczajeni. W ramach upamiętnienia rocznicy uchwalenia 3-majowej Konstytucji wojewoda Piotr Ćwik złoży wieniec pod pomnikiem Czynu Zbrojnego na Powiślu, weźmie udział w mszy świętej w katedrze wawelskiej oraz złoży wieńce pod Krzyżem Katyńskim i przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Matejki.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://krakow.tvp.pl/28540032/tematy-dnia

IMG_20200501_140230IMG_20200430_170417123456789
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj